Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 72: Na běžkách unikátní sítí lyžařských stop Krušnohořím

31. 05. 2017 8:22:13
Unikátní síť upravených lyžařských stop v délce přes 350 km - to je Krušnohorská bílá stopa, ráj klasických lyžařů, s napojením i na trasy v Německu a s webovými stránkami jednotlivých středisek o současném stavu stopy a počasí...

Rájem klasických lyžařů možno nazvat unikátní síť upravených lyžařských stop v Krušných horách nazvaný Krušnohorská bílá stopa v celkové délce přes 350 kilometrů, na niž navazují i stopy v sousedním německém Sasku. Tato soustava vede od střediska Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska přes Klíny, Dlouhou louku, Bouřňák, Fojtovice na Telnici. Toto je šest středisek Krušnohorské bíklé stopy (KBS). Nejvíce navštěvovaný úsek po hřebenu Krušných hor je upravován rolbou a pracovní čtyřkolkou na sněžných pásech se stopovačem pro klasický styl běžeckého lyžování i bruslení. Jednotlivá střediska mají svoje webové stránky s kompletními informacemi. Hlavní je na nich stav počasí, tedy hlavně teplota vzduchu, výška a stav sněhové pokrývky, kvalita úpravy trati, možnost dopravy ke stopě a na většině z nich i aktuální webová kamera. KBS je jednou z největších soustav běžeckého lyžování u nás. V dalších letech by měly přibýt i další kompletní služby, šatny, sprchy, převlékárny, půjčovny běžeckých lyží. Sdružení tvoří několik organizací, podporovaných jak komerčními subjekty, tak přilehlými městy. Např. pro Ústečáky klasickým výletem po hřebenu Krušných hor může být třeba ten z Moldavy, kam se lze dostat vlakem přes Teplice a Louku u Litvínova či z Mostu. Hřebenová magistrála vede na Cínovec a kolem Komáří vížky přes Fojtovickou pláň na Adolfov. K autobusu pak je třeba sjet lyžařským střediskem Telnice dolů na jeho točnu.

Pro zajímavost uvedu jednu z posledních webových zpráv této zimy: "sobota 11.3.2017, 06:25 hodin - Dlouhá Louka: V noci na sobotu upraveno rolbou 35 km tratí okruh Loučná, Vlčí hora, Vysoká Mýť, Vrch tří pánů a Fláje, stopy na skate a klasiku, okruhy nad 800 m.n.m. v dobrém stavu, na okruhu Fláje v částech pod 800 m.n.m. méně sněhu místy nesjízdné pouze mimo stopu, v nájezdu na tratě z parkoviště je na loukách místy méně sněhu, upraveno je maximum možného, jednalo se zřejmě o poslední úpravu, vjezd do areálu se již neplatí, podpořit úpravu tratí můžete zakoupením známek KBS v restauraci Rozcestí."

Zmiňme se ještě o Krušnohorské magistrále. Ta mnohdy - tedy v zimě, i souvisí s výše uvedenou Krušnohorskou bílou stopou pro vyznavače běžeckého lyžování. Ale dá se využívat celoročně, tedy v době bez sněhu pěšmo či na kolech. Krušnohorská magistrála nabízí krásnou přírodu a provede vás celým pohořím Krušných hhor z úplného západu republiky z Chebu až na severočeský Sněžník u Děčína, kde navazuje na Labskou trasu. Je vhodná pro pěší, ale zejména pro cykloturistiku. Trasa začíná u vodní nádrže Skalka v Chebu a přes známé Františkovy Lázně a Kraslice, proslulé výrobou hudebních nástrojů přivede putující do Krušných hor s nejvyšším vrcholem Klínovcem (1244 m). Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ni napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy. Kromě malebné přírody magistrála nabídne i mnoho přírodních a technických zajímavostí, jako jsou např. Vlčí jámy nebo Blatenský příkop a

známé i méně prozkoumané horské obce a městečka s muzei a místními památkami. K zastavení a občerstvení vybízí hospůdky, restaurace a penzióny s místními specialitami. Magistrála vede přes celé pohoří, které pokrývají zejména horské smrkové lesy, obklopené rozsáhlými rašeliništi a petsrobarevnými loukami. Na rašeliništích také žije několik vzácných živočichů, jako jsou třeba střevlíci či tetřev hlušec, horské louky pak nabízejí útočiště žluťáskovi borůvkovému nebo tetřívku obecnému. Každá roční doba zde nabídne něco nového a zajímavého. Kompletní trasa je následující: Cheb - Františkovy Lázně - Vojtanov - Luby - Kraslice - Bublava - Jelení - Horní Blatná - Boží Dar - Měděnec - vodní nádrž Přísečnice - Hora sv. Šebestiána - Kalek - Mikulovice - vodní nádrž Fláje - Nové Město (v horách) - Cínovec - Fojtovice - Krásný Les - Sněžník, www. KRUŠNÉ-HORY.EU, e-mail: info@krusnehory.eu, kontaktní formulář.

Autor: Ervín Dostálek | středa 31.5.2017 8:22 | karma článku: 3.47 | přečteno: 76x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 90: Úplně nejhlubším údolím republiky je kaňon řeky Labe u Hřenska

Dnes poslední díl blogu: Krásu hledejte i doma, č.90. Možná, spíš určitě, už nebude zveřejněn. V každém případě sever, pro někoho divoký, je krásný, ač původem Pražák z Královských Vinohrad, zamiloval jsem si to tady navždycky...

9.6.2017 v 13:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 89: Už jste potkali slona na ulici ? V Ústí nad Labem to možné je

Asi nejsvažitější ZOO u nás má dolní vchod na úrovni řeky Labe a od horního krásné výhledy do labského údolí i okolní kopce, zahrada s chovatelskými úspěchy např. orangutana bornejského, když jen r. 2011 se tu narodilo 411 mláďat.

9.6.2017 v 8:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 88: Nádherný panoramatický výhled z nejvyšší české stolové hory

Nejen okouzlující výhled, ale unikátní proudění vzduchu, kdy díky stoupavým termickým proudům kol Děčínského Sněžníku se mísí proudy vzduchu až od Severního moře, pro jejichž blahodárné účinky bývá místo nazýváno "Větrné lázně"..

9.6.2017 v 7:02 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 180 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 87: Nejužší uličkou v České republice je Katova - (Ignáce Kayla)

Nejužší pojmenovaná ulice v ČR spojuje kadaňské Staré město se Špitálským předměstím a nazývá se Katova. V r. 2007 byla zapsána do České knihy rekordů a uskutečnil se zde Běh katů s červenou kápí Katovou uličkou, bylo jich prý 81

8.6.2017 v 12:52 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 145 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (12.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 22:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Renata Prokešová

Francouzské hodování

Vybíráte si v zahraničí restaurace podle recenzí na internetu? Nebo jdete jen tak zkusmo tam, kde se vám to právě líbí? Obojí má něco do sebe, ale u té druhé varianty se můžete škaredě spálit.

21.7.2017 v 19:59 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 252 | Diskuse

Simona Richterová

Čína- to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat

Vydat se z jihomoravského Podivína do města, které má dvakrát více obyvatel než celá Česká republika byl poměrně velký šok

21.7.2017 v 13:08 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 703 | Diskuse

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (11.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 10:32 | Karma článku: 4.34 | Přečteno: 111 | Diskuse

Ilona Ubryová

Hledání Pravdy

Hledání Pravdy není věc jednoduchá. Stoupá se k ní strmě vzhůru. Než před ní ale člověk stane, je třeba nejdřív najít kouzelný Džbán, nahlédnout, zda neukrývá poklad a putovat dál.

20.7.2017 v 15:54 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 123 | Diskuse
Počet článků 295 Celková karma 8.06 Průměrná čtenost 144

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.