Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 73: Jedny z vůbec nejstarších lázní v Evropě, dnes moderní Teplice

1. 06. 2017 8:02:52
"Malá Paříž", jak se Teplicím kdysi říkalo, byla v minulosti svědkem schůzek evropských panovníků a bohatého společenského života, jemuž dodávali lesk např. Giacomo Casanova, J. W. Goethe, Fryderyk Chopin, Franz Liszt a jiní.

"Malou Paříží" nazývali v minulosti lázně v Teplicích, které patří k lázním s nejdelší tradicí. Díky neopakovatelné atmosféře a léčivým pramenům nasvštěvovali totiž město mnozí slavní panovníci, diplomaté, umělci a velikáni své doby. Prameny hrály v osidlování zdejší krajiny zásadní roli. S prameny je spojený vznik kláštera i osad v okolí. Lidé se usazovali na kopečcích, aby byli nad bažinami, a přitom to neměli daleko k pramenům. Voda je tu nesmírně ovlivňující prvek a Teplice jsou díky tomuto spojení opravdu atypické. Lázeňské město je usazené do krásné podkrušnohorské krajiny ležící ve výšce těsně nad 200 metrů. Lázně tu byly už před více než 2000 lety a patří k nejstarším, v Evropě. Termální prameny tu byly podle pověsti v kronice Václava Hájka z Libočan objeveny už roku 762, s čímž souvisí i Pravřídlo ve znaku města. Hlavním zdrojem léčebných procedur jsou vzácné přírodní termální vody 39°C teplé, které navrací nemocným zpět jejich zdraví. Prameny jsou hydrouhličitano-sodného typu s obsahem fluoridu a s velkým množstvím stopových včetně vzácných prvků.

První důvěryhodná zmínka je z roku 1057 a pak z konce 12. století, kdy v blízkosti slovanské vesnice založila kolem roku 1160 královna Judita, manželka Vladislava I., klášter benediktinek.Teplice jsou ideálním místem pro ty, kteří chtějí pojmout dovolenou jako ozdravný pobyt těla i duše. Lázeňské domy tu totiž nabízejí kromě klasických léčebných pobytů též relaxační pobyty spojující lázeňskou léčbu s aktivní dovolenou. Špičkovou péči a nadstandartní služby na evropské úrovni poskytují především čtyři hlavní lázeňské domy, nejznámější je Beethoven. Dalšími jsou Císařské lázně (pojmenované po císaři Franzi Josefovi I.), Sadové lázně (pod něž patří právě nejslavnější lázeňský dům Beethoven), Kamenné lázně (z roku 1911), Nové lázně, Vojenské lázně a Hadí lázně. Termální prameny, vyvěrající z porfyrových vrstev, jsou využívány především k léčení pohybového ústrojí a oběhového systému. K procházkám pak slouží zámecká zahrada či rozsáhlý zámecký park i další místa města, např. zámek, v jehož muzeu bývají instalovány zajímavé výstavy.

Zámek leží v centru Teplic a dnes v něm sídlí Regionální muzeum. Na jeho místě původně stál románský klášter benediktinek. Zámek byl později rozšířen o barokní Novou budovu (západní křídlo) a k ní bylo ve druhé polovině 18. století připojeno divadlo. Před muzeem se tyčí morový sloup zasvěcený Svaté trojici od sochaře Matyáše Brauna. Je zde několik architektonicky zajímavých kostelů. V Teplicích je i botanická zahrada s více než 3000 druhy rostlin, mj. vzácnými orchidejemi, jichž je na světě jen několik

exemplářů. Bohatý kulturní program, široká nabídka výletů do okolí, do Českého středohoří či Krušných hor a na krásné hrady a zámky i jiné památky, kterých je v okolí dost, či možnost dobrého sportovního vyžití jak aktivního, tak pasivního, dělají z Lázní Teplice atraktivní místo k pobytu. Hlavní a tradiční akcí je každoroční

slavnostní zahájení lázeňské sezóny vždy poslední květnový víkend. Ten je celý ve znamení řady kulturních, sportovnívh a jiných akcí celostátního charakteru, na nichž vystupují nejlepší zpěváci jednotlivci i skupiny. V minulých dnech proběhlo už 863. zahájení lázeńské sezóny v Teplicích. Tváří teplických lázní se stal herec a moderátor Roman Vojtek, který podle svých slov v novinách Metropol zde už poznal všechny hlavní lázeňské domy jako host a oslovily jej prvotřídními službami. Díky dobré

ekonomické situaci akciové společností Lázní došlo podle slov statutárního ředitele Radka Popoviče, MBA, k velkým investicím do lázeňských budov a nákupu nových technických přístrojů. Pro lázně bohužel ale, došlo k poklesu arabské klientely, což by mohlo vést k snížení investic.

Autor: Ervín Dostálek | čtvrtek 1.6.2017 8:02 | karma článku: 6.10 | přečteno: 124x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 90: Úplně nejhlubším údolím republiky je kaňon řeky Labe u Hřenska

Dnes poslední díl blogu: Krásu hledejte i doma, č.90. Možná, spíš určitě, už nebude zveřejněn. V každém případě sever, pro někoho divoký, je krásný, ač původem Pražák z Královských Vinohrad, zamiloval jsem si to tady navždycky...

9.6.2017 v 13:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 89: Už jste potkali slona na ulici ? V Ústí nad Labem to možné je

Asi nejsvažitější ZOO u nás má dolní vchod na úrovni řeky Labe a od horního krásné výhledy do labského údolí i okolní kopce, zahrada s chovatelskými úspěchy např. orangutana bornejského, když jen r. 2011 se tu narodilo 411 mláďat.

9.6.2017 v 8:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 88: Nádherný panoramatický výhled z nejvyšší české stolové hory

Nejen okouzlující výhled, ale unikátní proudění vzduchu, kdy díky stoupavým termickým proudům kol Děčínského Sněžníku se mísí proudy vzduchu až od Severního moře, pro jejichž blahodárné účinky bývá místo nazýváno "Větrné lázně"..

9.6.2017 v 7:02 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 180 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 87: Nejužší uličkou v České republice je Katova - (Ignáce Kayla)

Nejužší pojmenovaná ulice v ČR spojuje kadaňské Staré město se Špitálským předměstím a nazývá se Katova. V r. 2007 byla zapsána do České knihy rekordů a uskutečnil se zde Běh katů s červenou kápí Katovou uličkou, bylo jich prý 81

8.6.2017 v 12:52 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 145 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (12.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 22:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Renata Prokešová

Francouzské hodování

Vybíráte si v zahraničí restaurace podle recenzí na internetu? Nebo jdete jen tak zkusmo tam, kde se vám to právě líbí? Obojí má něco do sebe, ale u té druhé varianty se můžete škaredě spálit.

21.7.2017 v 19:59 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 252 | Diskuse

Simona Richterová

Čína- to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat

Vydat se z jihomoravského Podivína do města, které má dvakrát více obyvatel než celá Česká republika byl poměrně velký šok

21.7.2017 v 13:08 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 703 | Diskuse

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (11.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 10:32 | Karma článku: 4.34 | Přečteno: 111 | Diskuse

Ilona Ubryová

Hledání Pravdy

Hledání Pravdy není věc jednoduchá. Stoupá se k ní strmě vzhůru. Než před ní ale člověk stane, je třeba nejdřív najít kouzelný Džbán, nahlédnout, zda neukrývá poklad a putovat dál.

20.7.2017 v 15:54 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 123 | Diskuse
Počet článků 295 Celková karma 8.06 Průměrná čtenost 144

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.