Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 75: Na vodním hradu Budyně je alchymistická dílna i krokodýl

2. 06. 2017 7:15:03
Zlatý poklad se prý skrývá na hradě v Budyni nad Ohří v alchymistické dílně, která byla nedávno obnovena a patří k největším zdejším atrakcím. Hrad je chráněný vodním příkopem a v jídelně s krásným stropem se nachází i krokodýl..

Zlatý poklad se prý skrývá na hradě v Budyni nad Ohří jako výsledek prací v alchymistické dílně. Ta byla obnovena a patří k největším atrakcím. Střeží jej, tedy onen poklad, údajně socha jednoho z alchymistů. Hrad chráněný vodním příkopem a bažinami na břehu řeky Ohře stál v Budyni již ve 13. století. Královská tvrz v gotické podobě byla poškozena výbuchem prachárny, celá obě křídla musela být zbourána a přestavěna do renesanční podoby. V minulých dvou stoletích byla upravena na

zámek. Je zde Jandovo muzeum i s raritami jako jsou nářadí a pomůcky posledního kata a ceníkem za jednotlivé úkony. V dílně alchymistů jsou všelijaké křivule, tavící pec a hmoždíře všech velikostí. Možná, že je použil kdysi i slavný Tycho de Brahe, který sem tenkrát zavítal. Je zde jídelna s krásným krbem, honosné arkýře. Roku 1518 sem přivezl Jan Zajíc tzv. budyňského draka, vycpaného krokodýla, ten byl zavěšen v radničním průjezdu a jednalo se prý o první vycpaninu ve střední Evropě. Z nádvoří můžeme pozorovat zbytky vnějšího opevnění s klíčovými střínami.

Třináct let na počátku minulého století trvala rekonstrukce hradu. Pak bylo v prostorách hradu založeno Jandovo muzeum, když základ jeho sbírek tvořily trofeje z poznávacích cest bývalých majitelů hradu, dary mnoha cestovatelů a soukromých sběratelů z okolí a tak se zde sešlo přes čtyři tisíce zajímavých exponátů.

Samotné město Budyně, město v okrese Litoměřice, leží nedaleko řeky Ohře. Samotným městem

částečně protéká rameno Malá Ohře. Historické jádro města je od roku 1992 městskou památkovou zónou. K městu patří ještě šest vesnic v okolí. Nejstarší písemná zmínka o městě pochází z r. 1173. Budyně nad Ohří má bohatou minulost. Původně vodní gotický hrad byl ve středověku (podobně jako blízky hrad Házmburk) majetkem rodu Zajíců. Zachovala se z něho do dneška jen část, která byla později přestavěna do renesanční podoby. Městem je Budyně nad Ohří od roku 1996 a prochází jím trať 095 z Libochovic do Straškova, na níž byla ale na konci roku 2006 zastavena osobní doprava, město usiluje o jejím zachování. Kromě hradu je zde také synagoga a židovský hřbitov.

Když vstoupíte do prostor hradu dívá se na vás z nevelkého arkýře naproti bráně stojícího křídla hradu asi jeden metr vysoká pískovcová socha. Co o ní říká pověst? (S prominutím, mně se zdá poněkud pochybná, ale nešť, to u některých legend či pověstí bývá, předkládám ji): Říká se, že jistému alchymistovi se v době velkých pokusů Jana Zajíce podařilo vyrobit zlato. Jan Zajíc uspořádal na počest tohoto objevu velkou oslavu, ze zlata nechal ulít sochy a ty schoval v hlubokém podzemí hradu. Poté Jan Zajíc nechal vyrobit ze zlata ještě sochu alchymisty a umístil ji tak, aby střežila přístup k pokladu. Socha, dnes nazývaná Kvasnička (?) byla však několikrát přemístěna. Možná, že právě Vám její pohled napoví, kde poklad hledat. (Zlatou sochu Kvasničky za pískovcovou asi již někdo vyměnil před Vámi.)

A trochu jiná verze - zdi budyňského hradu jsou prosáknuty mnoha zajímavostmi. V dobách šestnáctého století za Jana Zbyńka Zajíce z Házmburku, zde, jak už bylo výše uvedeno, vznikla alchymistická dílna. V ní působil i jeden z nejvýznamnějších českých alchymistů Bavor mladší Rodovský z Hustířan, který prý to zlato, prý, uměl pomocí utajeného postupu získat. Jeho schopností si velice cenil i samotný císař Rudolf II., známý mecenáš české alchymie. Pan Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburku zemřel roku 1610, aniž po sobě zanechal nějaký majetek. Všechno své jmění vložil do bádání svých alchymistů. Prý takto utratil více peněz než již zmíněný Rudolf II. Pověsti o něm však tvrdí něco zcela opačného..."Zlato, zlato, konečně zlato...", ozvalo se z dílny krátce po nedělním dopoledni, "..objevil jsem zlato..." ozývalo se vzrušeným hlasem po celém hradě. Zakrátko se konala velkolepá hostina... no a jak to bylo dál, bylo uvedeno v předešlém odstavci. Toť pověst.

Letos podle slov pořadatelů budou v Budyni dvě bitvy. A to 12. srpna. Letos tak už po šesté se změní hrad v Budyni nad Ohří v místo bojů mezi Švýcary a Burgunďany, jak je kronikáři zaznamenali v kronikách konce 15. století. Bude to příběh kastelána Jana z Vaumarcus, který na počátku Burgundských válek sržel hrad na území mezi oběma

znepřátelenými stranami.Na hradě bude k vidění vojenský tábor s kuchyní, dobře vybavená zbrojnice, ukázky výcviku Švýcarské pěchoty, střelby z ručních zbraní, burgundská šlechta v hedvábném brokátu tamčí dvorské tance za doprovou fléten a loutny, zatímco na nádvoří pro prostý lid vyhrávají hlavně dudy, píšťaly abuben. pro děti bude přichystána stezka dovedností s využitím dobových rekvizit a chybět nebude ani pestré tržiště a nebudou chybět ani rytíři při soubojích.

Autor: Ervín Dostálek | pátek 2.6.2017 7:15 | karma článku: 6.19 | přečteno: 98x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 90: Úplně nejhlubším údolím republiky je kaňon řeky Labe u Hřenska

Dnes poslední díl blogu: Krásu hledejte i doma, č.90. Možná, spíš určitě, už nebude zveřejněn. V každém případě sever, pro někoho divoký, je krásný, ač původem Pražák z Královských Vinohrad, zamiloval jsem si to tady navždycky...

9.6.2017 v 13:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 89: Už jste potkali slona na ulici ? V Ústí nad Labem to možné je

Asi nejsvažitější ZOO u nás má dolní vchod na úrovni řeky Labe a od horního krásné výhledy do labského údolí i okolní kopce, zahrada s chovatelskými úspěchy např. orangutana bornejského, když jen r. 2011 se tu narodilo 411 mláďat.

9.6.2017 v 8:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 88: Nádherný panoramatický výhled z nejvyšší české stolové hory

Nejen okouzlující výhled, ale unikátní proudění vzduchu, kdy díky stoupavým termickým proudům kol Děčínského Sněžníku se mísí proudy vzduchu až od Severního moře, pro jejichž blahodárné účinky bývá místo nazýváno "Větrné lázně"..

9.6.2017 v 7:02 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 180 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 87: Nejužší uličkou v České republice je Katova - (Ignáce Kayla)

Nejužší pojmenovaná ulice v ČR spojuje kadaňské Staré město se Špitálským předměstím a nazývá se Katova. V r. 2007 byla zapsána do České knihy rekordů a uskutečnil se zde Běh katů s červenou kápí Katovou uličkou, bylo jich prý 81

8.6.2017 v 12:52 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 145 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (12.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 22:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Renata Prokešová

Francouzské hodování

Vybíráte si v zahraničí restaurace podle recenzí na internetu? Nebo jdete jen tak zkusmo tam, kde se vám to právě líbí? Obojí má něco do sebe, ale u té druhé varianty se můžete škaredě spálit.

21.7.2017 v 19:59 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 252 | Diskuse

Simona Richterová

Čína- to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat

Vydat se z jihomoravského Podivína do města, které má dvakrát více obyvatel než celá Česká republika byl poměrně velký šok

21.7.2017 v 13:08 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 703 | Diskuse

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (11.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 10:32 | Karma článku: 4.34 | Přečteno: 111 | Diskuse

Ilona Ubryová

Hledání Pravdy

Hledání Pravdy není věc jednoduchá. Stoupá se k ní strmě vzhůru. Než před ní ale člověk stane, je třeba nejdřív najít kouzelný Džbán, nahlédnout, zda neukrývá poklad a putovat dál.

20.7.2017 v 15:54 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 123 | Diskuse
Počet článků 295 Celková karma 8.06 Průměrná čtenost 144

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.