Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 78: Zcela avantgardní stavba, která se ale zas tak úplně nepovedla

3. 06. 2017 13:22:06
Myšlenka domu, kde by lidé měli zajištěno bydlení i stravování, úklidové služby, případně praní prádla apod. nebyla špatná, ale lidé už od své podstaty inklinují k soukromí, k oddělení "mého" a "cizího", a tak to úplně nevyšlo...

Utopickou vizí postavenou na myšlence sociálního inženýrství, které usilovalo o přeměnu společnosti ke kolektivismu, ale zároveň významnou stavbou československé poválečné architektonické avantgardy, je rozsáhlý obytný dům v severovýchodní části města Litvínova při silnici do Lomu a Loučné. Je to tzv. Kolektivní dům (zkráceně Koldům) a je dnes technickou památkou. Ve stylu slavného architekta Le Corbusiera začal dům vznikat v roce 1947. V koldomech měly být soustředěny všechny funkce, které člověk potřebuje k životu, v jednom objektu. To znamená, že jeho součástí mělo být nejen bydlení, ale veškerá občanská vybavenost, včetně školek pro děti, jídelen a zařízení pro volnočasové aktivity. Litvínovský Koldům nebyl prvním, tím byl Kolektivní dům ve Zlíně a celkově jich mělo u nás vzniknout sedm. Symetricky komponovaný dům sestává ze dvou zalomených třináctipodlažních křídel, v nichž se nachází 353 malomatrážních bytů a jednoho vloženého sedmipodlažního, obsahujícího občanskou vybavenost.

Projekt získal v tehdejší době na Trienále užitého umění v Miláně Zlatou medaili. Ještě před úplným dokončením stavby se ukázala myšlenka Koldomu neuskutečnitelná. A tak později fungoval a dodnes funguje jako běžný bytový dům s malometrážními byty. Problémem se stala malá velikost kuchyní, protože se předpokládalo hromadné stravování v jídelně.

Ve střední části vznikla tak restaurace a hotel. Koupaliště za Koldomem se stalo veřejným. V dnešní době je v Koldomu pronajato 338 bytů a před několika lety proběhla anketa mezi jejich obyvateli, v níž se vyjádřilo 272 lidí. Otázkou je totiž co s byty dále. Většina dotázaných v anketě odpověděla: privatizovat byty prostřednictvím družstva. Spravovat takový kolos, který je navíc památkou, není totiž vůbec jednoduché.

Dnes je Koldům významným prvkem možností rozvoje cestovního ruchu regionu. Objekt je centrem sportovně-rekreačního areálu, který jej obklopuje. Areál slouží široké veřejnosti a obsahuje víceúčelovou sportovní halu, veřejné koupaliště a volejbalové kurty. Tvoří zázemí s ubytovacími a stravovacími službami pro návštěvníky tohoto areálu. V soutěži Fasáda roku 2004 za realizaci rekonstrukce stavby Koldům cenu za prvenství převzal architekt Pavel Břežanský. Dům vyrostl pro zaměstnance nedaleké chemičky, kterých v něm mohlo bydlet čtrnást set. Pro děti, jež v něm vyrůstaly, se stal rájem. Blízko les, koupaliště i sportoviště.

"Pro nás jako děti to bylo ideální, že tu byly široké chodby, teplo, pořád světlo, takže jsme si tu mohli hrát. Já byl navíc typ, který pořád musel něco organizovat. Tak jsem pro ostatní děti vymýšlel olympiády, fotbalové i hokejové zápasy, Třeba sprinty na 50 metrů se daly běhat přímo v tehdy propojených chodbách Koldomu. Na chodbách se hrála okýnka s malým míčem, brankami byly prohlubně u dveří, bylo to sice zakázané, ale stejně jsme dělali slušný brajgl. Bydlení tady bylo úplně nejprestižnější. Kdo dělal v chemičce a neměl žádné problémy, nahlásil, že chce byt tady a bez problémů jej dostal. Bydleli tu jak dělníci, tak doktoři, náměstci, vedoucí provozů", vzpomínal pro tisk před dvěma lety správce Drexler, který se do Koldomu nastěhoval jako dvouletý v roce 1952.

Dnes už je možná víc než Koldům známější areál koupaliště SPORTaS Koldům, které je v plném provozu vedle v období červenec až srpen od 9.00 do 19.00 hodin každý den. K dispozici je 50 m bazén s tobogánem, dětské bazény a brouzdaliště, v celém areálu travnaté pláže. Další sportovní vyžití umožňují 3 asfaltová hřiště pro minifotbal, volejbal, nohejbal apod. Příznivci beachvolejbalu mohou využít pískové hřiště, možnost zapůjčení lehátek za poplatek.

Autor: Ervín Dostálek | sobota 3.6.2017 13:22 | karma článku: 7.10 | přečteno: 305x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 90: Úplně nejhlubším údolím republiky je kaňon řeky Labe u Hřenska

Dnes poslední díl blogu: Krásu hledejte i doma, č.90. Možná, spíš určitě, už nebude zveřejněn. V každém případě sever, pro někoho divoký, je krásný, ač původem Pražák z Královských Vinohrad, zamiloval jsem si to tady navždycky...

9.6.2017 v 13:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 89: Už jste potkali slona na ulici ? V Ústí nad Labem to možné je

Asi nejsvažitější ZOO u nás má dolní vchod na úrovni řeky Labe a od horního krásné výhledy do labského údolí i okolní kopce, zahrada s chovatelskými úspěchy např. orangutana bornejského, když jen r. 2011 se tu narodilo 411 mláďat.

9.6.2017 v 8:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 88: Nádherný panoramatický výhled z nejvyšší české stolové hory

Nejen okouzlující výhled, ale unikátní proudění vzduchu, kdy díky stoupavým termickým proudům kol Děčínského Sněžníku se mísí proudy vzduchu až od Severního moře, pro jejichž blahodárné účinky bývá místo nazýváno "Větrné lázně"..

9.6.2017 v 7:02 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 180 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 87: Nejužší uličkou v České republice je Katova - (Ignáce Kayla)

Nejužší pojmenovaná ulice v ČR spojuje kadaňské Staré město se Špitálským předměstím a nazývá se Katova. V r. 2007 byla zapsána do České knihy rekordů a uskutečnil se zde Běh katů s červenou kápí Katovou uličkou, bylo jich prý 81

8.6.2017 v 12:52 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 145 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (12.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 22:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Renata Prokešová

Francouzské hodování

Vybíráte si v zahraničí restaurace podle recenzí na internetu? Nebo jdete jen tak zkusmo tam, kde se vám to právě líbí? Obojí má něco do sebe, ale u té druhé varianty se můžete škaredě spálit.

21.7.2017 v 19:59 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 252 | Diskuse

Simona Richterová

Čína- to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat

Vydat se z jihomoravského Podivína do města, které má dvakrát více obyvatel než celá Česká republika byl poměrně velký šok

21.7.2017 v 13:08 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 703 | Diskuse

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (11.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 10:32 | Karma článku: 4.34 | Přečteno: 111 | Diskuse

Ilona Ubryová

Hledání Pravdy

Hledání Pravdy není věc jednoduchá. Stoupá se k ní strmě vzhůru. Než před ní ale člověk stane, je třeba nejdřív najít kouzelný Džbán, nahlédnout, zda neukrývá poklad a putovat dál.

20.7.2017 v 15:54 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 123 | Diskuse
Počet článků 295 Celková karma 8.06 Průměrná čtenost 144

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.