Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 79: Dominanta údolí Labe u Ústí n/L - přírodní rezervace Kozí vrch

4. 06. 2017 7:15:09
Mohutný vrch z tefritického znělce se strmou skalní stěnou vlevo nad zákrutem řeky Labe a zároveň přírodní rezervace, místo, již sedmdesát let navštěvované pravidelně na prvního máje turistickými nadšenci, toť Kozí vrch za Ústím..

Přírodní rezervace západně od obce Povrly v okrese Ústí nad Labem se nazývá Kozí vrch. Je to stejnojmenný vrch o nadmořské výšce 379 metrů n. m. a je významnou krajinnou dominantou labského údolí se všemi geologickými, geomorfologickými, mikroklimatickými jevy a rostlinnými i živočišnými společenstvy skal, sutí a přirozeného dubohabrového lesa. Jedná se o vypreparovaný lakolit budovaný tefritickým znělcem, který vznikl pronikem třetihorního vulkanitu

druhohorními vrstvami slínovců a vápnitých jílovců. Má funkci biocentra regionálního významu. Je to jedna z hor Českého středohoří, skalnatý masiv se strmou skalní stěnou na levém břehu Labe 7 km východně od Ústí nad Labem. Během dvacátého století se lidé výrazně podepsali na dnešní podobě Kozího vrchu - bývalý kamenolom, kdy těžba v něm a zvětrávání vedlo k několika sesuvům, které mají na svědomí škody na majetku, je už řadu desetiletí naštěstí minulostí a nový porost např. tařice skalní a dalších rostlin rány do přírody člověkem způsobené skoro už úplně zahojil. Že se kámen těžit musí, to je zřejmé, ne ale v rezervaci.

Z chráněných rostlin se zde vyskytují např. lomikámen latnatý, bělozářka liliová, tařice skalní, třemdava bílá, koniklec luční, zlatovlásek obecný, plamének přímý a lilie zlatohlávek. V lese převažují duby, habry, babyka, jeřáb a borovice. Lokalita je přístupná po zelené turistické značce zdola od železniční zastávky (na znamení) z Neštědic (součást obce Povrly) a z Mašovic. Na vrchu je morfologicky dobře patrný sesuv z ledna 1770 na severozápadním svahu kopce, jímž byla zasažena osada Veselí při Labi, která dnes už neexistuje.

Kozí vrch je i vyhlídkovým vrchem. Jeho skalní plošina poskytuje téměř kruhový výhled, i když vzhledem ke svojí výšce vůči ostatním vrchům v okolí není příliš daleký. Přesto je z vrchu krásný výhled do údolí Labe, na Bukovou horu, na město Ústí nad Labem i na další části Českého středohoří a okolní obce. Přímo naproti "Kozáku" se nachází významný pivovar Heinekenu (Zlatopramen, Březňák) ve Velké Březně.

Na vyhlídkovou plošinu vede značená odbočka. Zvětralé horniny z Kozího vrchu ohrožovaly v minulosti důležitý mezinárodní železniční koridor vedoucí pod kopcem údolím Labe. Desítky horolezců vybudovaly v minulých letech na skále v několika patrech systém ochranných a záchytných plotů a pozinkovaných sítí pro ochranu mezinárodní tratě Berlín (- Děčín) - (Praha) - Vídeň.

Pro zajímavost: Prvního května 2017 se konal jubilejní 70. ročník Prvomájového výstupu na skalnatý vrchol a stejnojmennou přírodní rezervaci Kozí vrch pořádaný turistickým oddílem Lokomotivy Ústí nad Labem. Prvomájový výstup se koná každý rok, účastní se jej kolem 300 lidí, ale záleží samozřejmě na počasí. Poslední trasa v délce patnácti kilometrů

začínala letos u Domova seniorů z konečné stanice MHD v Ústí nad Labem přes Dobětice, Žežice, Ryjice, hrad Blansko, Mirkov a Mašovice, mnozí ale tradičně volili trasu zespoda z Neštěmic, Neštědic či ze Skalky (také konečná MHD). Byl pestrý program, účastníci obdrželi specielně vydanou vizitku, na programu byla i country skupina, buřty, dětské hry apod. (Viz pro zajímavost pozvánku dole, ale o měsíc zpožděnou). Tak za rok zas - ne už sice jubilejně - na Kozák! U Ústí nad Labem a hlavně Povrlů a Neštědic!

Na konec ještě několik slov účastníků, lovců tzv. kešek, kteří se na Kozí vrch také vypravili: Obludka: "Se Sandym jsme se na Kozí vrch toužili podívat už dlouho, ale nějak se nám to nedařilo. Až krásné počasí nás sem vytáhlo, nejprve zespodu, ale pak jsme kopec objeli a dobyli ho z druhé strany. Procházku jsme si užili, dneska tu bylo báječné, i ten krásný výhled!" Sandy: "Kozí vrch obdivuji už několik let, atak z údolí Labe jsme nahradili snažší cestou z opačné strany, odsud je výstup doslova zadarmo, díky pozvání na toto úžasné místo!" Slamakovci: "Jako děti jsme sem občas zašli z nedalekého sídliště, tak to bylo i trochu vzpomínání. Pěkné místo!"

Autor: Ervín Dostálek | neděle 4.6.2017 7:15 | karma článku: 6.35 | přečteno: 152x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 90: Úplně nejhlubším údolím republiky je kaňon řeky Labe u Hřenska

Dnes poslední díl blogu: Krásu hledejte i doma, č.90. Možná, spíš určitě, už nebude zveřejněn. V každém případě sever, pro někoho divoký, je krásný, ač původem Pražák z Královských Vinohrad, zamiloval jsem si to tady navždycky...

9.6.2017 v 13:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 89: Už jste potkali slona na ulici ? V Ústí nad Labem to možné je

Asi nejsvažitější ZOO u nás má dolní vchod na úrovni řeky Labe a od horního krásné výhledy do labského údolí i okolní kopce, zahrada s chovatelskými úspěchy např. orangutana bornejského, když jen r. 2011 se tu narodilo 411 mláďat.

9.6.2017 v 8:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 88: Nádherný panoramatický výhled z nejvyšší české stolové hory

Nejen okouzlující výhled, ale unikátní proudění vzduchu, kdy díky stoupavým termickým proudům kol Děčínského Sněžníku se mísí proudy vzduchu až od Severního moře, pro jejichž blahodárné účinky bývá místo nazýváno "Větrné lázně"..

9.6.2017 v 7:02 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 180 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 87: Nejužší uličkou v České republice je Katova - (Ignáce Kayla)

Nejužší pojmenovaná ulice v ČR spojuje kadaňské Staré město se Špitálským předměstím a nazývá se Katova. V r. 2007 byla zapsána do České knihy rekordů a uskutečnil se zde Běh katů s červenou kápí Katovou uličkou, bylo jich prý 81

8.6.2017 v 12:52 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 145 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (12.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 22:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Renata Prokešová

Francouzské hodování

Vybíráte si v zahraničí restaurace podle recenzí na internetu? Nebo jdete jen tak zkusmo tam, kde se vám to právě líbí? Obojí má něco do sebe, ale u té druhé varianty se můžete škaredě spálit.

21.7.2017 v 19:59 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 252 | Diskuse

Simona Richterová

Čína- to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat

Vydat se z jihomoravského Podivína do města, které má dvakrát více obyvatel než celá Česká republika byl poměrně velký šok

21.7.2017 v 13:08 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 703 | Diskuse

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (11.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 10:32 | Karma článku: 4.34 | Přečteno: 111 | Diskuse

Ilona Ubryová

Hledání Pravdy

Hledání Pravdy není věc jednoduchá. Stoupá se k ní strmě vzhůru. Než před ní ale člověk stane, je třeba nejdřív najít kouzelný Džbán, nahlédnout, zda neukrývá poklad a putovat dál.

20.7.2017 v 15:54 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 123 | Diskuse
Počet článků 295 Celková karma 8.06 Průměrná čtenost 144

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.