Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 84:Živé jubileum Porty (výstava v Muzeu) i Fešáků v Ústí nad Labem

7. 06. 2017 6:51:44
Půlstoletí hudební soutěže, která začala a vrátila se do Ústí nad Labem, jejímž důležitým účastníkem bývá skupina Fešáci - kdysi domácí původně ústecká s vynikajícími interprety a množstvím hostů, slavící padesát let existence.

Porta znamená kromě významu brána také český soutěžní hudební festival. Byl založen v roce 1967 v Ústí nad Labem. Název festivalu je inspirován údolím Labe "Porta Bohemica - Brána Čech", ležícím v místě, kde řeka prochází Českým středohořím.

Zakladatelem Porty byl ing. Jiří Šosvald (učil jsem s prominutím kdysi jeho dceru), kapelník westernové kapely AZ Septet, The Strangers a C Studio Jiřího Šosvalda, který Portu s několika kolegy vyprojektoval jako festival country a western hudby. Organizátoři přizvali ještě i trampy - o trampskou část Porty se staral Jaroslav Velínský - "Kapitán Kid", který se přistěhoval z Liberce.

"Shodli jsme se, že vzhledem k žánru a našemu kraji by měl název mít něco společného se zdejší přírodou nebo tak nějak. A tu jsem uvedl, že skalní útvar, kterým řeka Labe vtéká do Ústecka, nese odjakživa název Česká brána - latinsky Porta Bohemica. Jenže to se nám zdálo moc dlouhé a tak nějak příliš reálně lokální a tak jsme hledali dál. Nic kloudného jsme ale nevymysleli, až Zbyněk Jelínků prohlásil, že lidé přece vědí, že Porta není v Číně, a že tu Bohemicu můžeme kliďánko vynechat, řekl ing. Šosvald prý na první schůzce festivalového výboru v roce 1966, kde mimo jiné vznikl její název.

Festival prošel za půl století nejednoduchým vývojem. V sedmdesátých letech přišla normalizace a bylo obtížné vše probojovávat. A po událostech listopadu 1989 se v kultuře objevilo mnoho možností a Porta už neměla to výsadní postavení, které si vytvořila. Dnes má festival oblastní kola, která organizují jednotliví pořadatelé a zastřešuje je Česká tábornická unie obnovená po roce 1989. Z nich se postupuje do národního finále v Řevnicích a také do mezinárodní soutěže v rodišti Porty do Ústí nad Labem. A tam se tedy v minulých dnech konal

její 51. ročník (dole přiložena loga hlavních partnerů). A ten byl ve znamení hvězd. Pátek patřil báječným Petrovi a Hance Ulrichovým a jejich Javorům, sobota maratonu Fešáků. A neděle písničkářům, mj. ústeckému populárnímu Petru Lüftnerovi, Vojtovi Kiďáku Tomáškovi, či Jiřímu Schmitzerovi i jiným. Také Vodníkům, kteří hráli i v sobotu a jejichž Kristýna se stala miss Porty(foto dole). Na sobotní večer se mnozí těšili už dlouho předem. Od půl osmé až do zavírací

hodiny, tedy do deseti, to tu patřilo Fešákům a jejich ústeckým předchůdcům. Sobota byla také jediným dnem, kdy se platilo vstupné, slušných 60,- Kč za osobu. To jde. Speciálním hostem byla dobře rozjetá parta (již dnes nežijícího) Pavla Brümera, Cadillac a pražská Rekonvalescence. Její Ivan Halada má hlas jako (další bohužel již zesnulý) Jindra Šťáhlavský s jeho Jarem. Zaujal odjezd dvou nablýskaných harleyů od pódia a na jednom z nich kytarista a zpěvák hutného hlasu Kaizr.

Nostalgický koncert Fešáků začal logicky jejich předchůdci Bluegrass Hoppers s prvním kapelníkem Fešáků Karlem Poláčkem, Robertem Mouchou, Emilkou Petráškovou, Radkem Stankem a dalšími. A finále s Linkou, Mouchou, Knym,

Slezákem, Malíkem i exzpěvačkami skupiny Erikou Horkou, Hanou Horeckou (Cohenovo Hallelujah) a Hankou Mladou s novým citlivým textem Tomáše Choury z Homole pod Pannou (s prominutím také můj někdejší žák). Kapela představila nové supraphonské 3CD Fešáci 50 let, kde je 60 hitů spolu s knihou "Fešáci 50 let" s historií, zpěvníkem a fotkami, která ovšem vyšla v omezeném nákladu a dá se koupit jen na jejich koncertech a v e-shopu aospublishing.

Ale co je ještě možné absolvovat i když koncert už skončil? V muzeu města Ústí nad Labem je zároveň instalována unikátní výstava. Mapuje historii trampského hudebního soutěžení pod názvem Porta. Expozice zachycuje první krůčky soutěže a je oslavou jejich padesátých narozenin

- soutěž vznikla v roce 1967, nultý ročník nebyl, ale narození je jasný pojem. Takže 51. ročník soutěže. Každý panel zachycuje jeden ročník i s výherci s fotkami. Jsou přiloženi i "Portýři" - tento průvodce a tiskovina existovaly

v každém ročníku Porty. Je to lahůdka pro pamětníky. Přijel i vzácný host, tramp Piťo Orosz, čtyřiaosmdesátiletý Slovák, který se zúčastnil prvního úvodního ročníku Porty a pak i dalších a byl oceněn na místě Zlatou portou.

Já sám (s prominutím) jsem do Ústí nad Labem přišel těsně před vznikem Fešáků a provázejí mne celým životem - hlavně jejich tradiční Vánoční salony. Nezapomenutelní výše uvedení a další zpěváci a hudebníci, (loni zesnulý) Jan Turek, Franta Pátek, kapelník Kny, kromě nich i spíkři Petr Novotný, krušnohorec Pepa Alois Náhlovský, Mladý,

i zpěvák Michal Tučný a jeho současný "náhradník" bagrista z Plzně, ale řada jiných - ti zůstávají v paměti natrvalo. A navíc (musím soukromě s prominutím dodat) jsem se na ústecké Laguně ve čtvrti Severní Terasa, kde se akce konala setkal (tak jako většinou) i tentokrát s celou plejádou mých dávných i současných známých, ošetřujících zubařů, lékařů, dvojníků, kamarádů, fotografů na svatbě mé dcery, i bývalých žáků, no prostě nádhera, i když v sobotu začalo po hodině a půl fešácké muziky kolem deváté večer lehce pršet a já (na rozdíl od mé ženy s chutí) mohl odejít na televizní fotbal - finále Ligy mistrů Real Madrid - Juventus).

Autor: Ervín Dostálek | středa 7.6.2017 6:51 | karma článku: 7.46 | přečteno: 84x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 90: Úplně nejhlubším údolím republiky je kaňon řeky Labe u Hřenska

Dnes poslední díl blogu: Krásu hledejte i doma, č.90. Možná, spíš určitě, už nebude zveřejněn. V každém případě sever, pro někoho divoký, je krásný, ač původem Pražák z Královských Vinohrad, zamiloval jsem si to tady navždycky...

9.6.2017 v 13:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 89: Už jste potkali slona na ulici ? V Ústí nad Labem to možné je

Asi nejsvažitější ZOO u nás má dolní vchod na úrovni řeky Labe a od horního krásné výhledy do labského údolí i okolní kopce, zahrada s chovatelskými úspěchy např. orangutana bornejského, když jen r. 2011 se tu narodilo 411 mláďat.

9.6.2017 v 8:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 88: Nádherný panoramatický výhled z nejvyšší české stolové hory

Nejen okouzlující výhled, ale unikátní proudění vzduchu, kdy díky stoupavým termickým proudům kol Děčínského Sněžníku se mísí proudy vzduchu až od Severního moře, pro jejichž blahodárné účinky bývá místo nazýváno "Větrné lázně"..

9.6.2017 v 7:02 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 180 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 87: Nejužší uličkou v České republice je Katova - (Ignáce Kayla)

Nejužší pojmenovaná ulice v ČR spojuje kadaňské Staré město se Špitálským předměstím a nazývá se Katova. V r. 2007 byla zapsána do České knihy rekordů a uskutečnil se zde Běh katů s červenou kápí Katovou uličkou, bylo jich prý 81

8.6.2017 v 12:52 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 145 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (12.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 22:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Renata Prokešová

Francouzské hodování

Vybíráte si v zahraničí restaurace podle recenzí na internetu? Nebo jdete jen tak zkusmo tam, kde se vám to právě líbí? Obojí má něco do sebe, ale u té druhé varianty se můžete škaredě spálit.

21.7.2017 v 19:59 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 252 | Diskuse

Simona Richterová

Čína- to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat

Vydat se z jihomoravského Podivína do města, které má dvakrát více obyvatel než celá Česká republika byl poměrně velký šok

21.7.2017 v 13:08 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 703 | Diskuse

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (11.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 10:32 | Karma článku: 4.34 | Přečteno: 111 | Diskuse

Ilona Ubryová

Hledání Pravdy

Hledání Pravdy není věc jednoduchá. Stoupá se k ní strmě vzhůru. Než před ní ale člověk stane, je třeba nejdřív najít kouzelný Džbán, nahlédnout, zda neukrývá poklad a putovat dál.

20.7.2017 v 15:54 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 123 | Diskuse
Počet článků 295 Celková karma 8.06 Průměrná čtenost 144

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.