Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 84:Živé jubileum Porty (výstava v Muzeu) i Fešáků v Ústí nad Labem

7. 06. 2017 6:51:44
Půlstoletí hudební soutěže, která začala a vrátila se do Ústí nad Labem, jejímž důležitým účastníkem bývá skupina Fešáci - kdysi domácí původně ústecká s vynikajícími interprety a množstvím hostů, slavící padesát let existence.

Porta znamená kromě významu brána také český soutěžní hudební festival. Byl založen v roce 1967 v Ústí nad Labem. Název festivalu je inspirován údolím Labe "Porta Bohemica - Brána Čech", ležícím v místě, kde řeka prochází Českým středohořím.

Zakladatelem Porty byl ing. Jiří Šosvald (učil jsem s prominutím kdysi jeho dceru), kapelník westernové kapely AZ Septet, The Strangers a C Studio Jiřího Šosvalda, který Portu s několika kolegy vyprojektoval jako festival country a western hudby. Organizátoři přizvali ještě i trampy - o trampskou část Porty se staral Jaroslav Velínský - "Kapitán Kid", který se přistěhoval z Liberce.

"Shodli jsme se, že vzhledem k žánru a našemu kraji by měl název mít něco společného se zdejší přírodou nebo tak nějak. A tu jsem uvedl, že skalní útvar, kterým řeka Labe vtéká do Ústecka, nese odjakživa název Česká brána - latinsky Porta Bohemica. Jenže to se nám zdálo moc dlouhé a tak nějak příliš reálně lokální a tak jsme hledali dál. Nic kloudného jsme ale nevymysleli, až Zbyněk Jelínků prohlásil, že lidé přece vědí, že Porta není v Číně, a že tu Bohemicu můžeme kliďánko vynechat, řekl ing. Šosvald prý na první schůzce festivalového výboru v roce 1966, kde mimo jiné vznikl její název.

Festival prošel za půl století nejednoduchým vývojem. V sedmdesátých letech přišla normalizace a bylo obtížné vše probojovávat. A po událostech listopadu 1989 se v kultuře objevilo mnoho možností a Porta už neměla to výsadní postavení, které si vytvořila. Dnes má festival oblastní kola, která organizují jednotliví pořadatelé a zastřešuje je Česká tábornická unie obnovená po roce 1989. Z nich se postupuje do národního finále v Řevnicích a také do mezinárodní soutěže v rodišti Porty do Ústí nad Labem. A tam se tedy v minulých dnech konal

její 51. ročník (dole přiložena loga hlavních partnerů). A ten byl ve znamení hvězd. Pátek patřil báječným Petrovi a Hance Ulrichovým a jejich Javorům, sobota maratonu Fešáků. A neděle písničkářům, mj. ústeckému populárnímu Petru Lüftnerovi, Vojtovi Kiďáku Tomáškovi, či Jiřímu Schmitzerovi i jiným. Také Vodníkům, kteří hráli i v sobotu a jejichž Kristýna se stala miss Porty(foto dole). Na sobotní večer se mnozí těšili už dlouho předem. Od půl osmé až do zavírací

hodiny, tedy do deseti, to tu patřilo Fešákům a jejich ústeckým předchůdcům. Sobota byla také jediným dnem, kdy se platilo vstupné, slušných 60,- Kč za osobu. To jde. Speciálním hostem byla dobře rozjetá parta (již dnes nežijícího) Pavla Brümera, Cadillac a pražská Rekonvalescence. Její Ivan Halada má hlas jako (další bohužel již zesnulý) Jindra Šťáhlavský s jeho Jarem. Zaujal odjezd dvou nablýskaných harleyů od pódia a na jednom z nich kytarista a zpěvák hutného hlasu Kaizr.

Nostalgický koncert Fešáků začal logicky jejich předchůdci Bluegrass Hoppers s prvním kapelníkem Fešáků Karlem Poláčkem, Robertem Mouchou, Emilkou Petráškovou, Radkem Stankem a dalšími. A finále s Linkou, Mouchou, Knym,

Slezákem, Malíkem i exzpěvačkami skupiny Erikou Horkou, Hanou Horeckou (Cohenovo Hallelujah) a Hankou Mladou s novým citlivým textem Tomáše Choury z Homole pod Pannou (s prominutím také můj někdejší žák). Kapela představila nové supraphonské 3CD Fešáci 50 let, kde je 60 hitů spolu s knihou "Fešáci 50 let" s historií, zpěvníkem a fotkami, která ovšem vyšla v omezeném nákladu a dá se koupit jen na jejich koncertech a v e-shopu aospublishing.

Ale co je ještě možné absolvovat i když koncert už skončil? V muzeu města Ústí nad Labem je zároveň instalována unikátní výstava. Mapuje historii trampského hudebního soutěžení pod názvem Porta. Expozice zachycuje první krůčky soutěže a je oslavou jejich padesátých narozenin

- soutěž vznikla v roce 1967, nultý ročník nebyl, ale narození je jasný pojem. Takže 51. ročník soutěže. Každý panel zachycuje jeden ročník i s výherci s fotkami. Jsou přiloženi i "Portýři" - tento průvodce a tiskovina existovaly

v každém ročníku Porty. Je to lahůdka pro pamětníky. Přijel i vzácný host, tramp Piťo Orosz, čtyřiaosmdesátiletý Slovák, který se zúčastnil prvního úvodního ročníku Porty a pak i dalších a byl oceněn na místě Zlatou portou.

Já sám (s prominutím) jsem do Ústí nad Labem přišel těsně před vznikem Fešáků a provázejí mne celým životem - hlavně jejich tradiční Vánoční salony. Nezapomenutelní výše uvedení a další zpěváci a hudebníci, (loni zesnulý) Jan Turek, Franta Pátek, kapelník Kny, kromě nich i spíkři Petr Novotný, krušnohorec Pepa Alois Náhlovský, Mladý,

i zpěvák Michal Tučný a jeho současný "náhradník" bagrista z Plzně, ale řada jiných - ti zůstávají v paměti natrvalo. A navíc (musím soukromě s prominutím dodat) jsem se na ústecké Laguně ve čtvrti Severní Terasa, kde se akce konala setkal (tak jako většinou) i tentokrát s celou plejádou mých dávných i současných známých, ošetřujících zubařů, lékařů, dvojníků, kamarádů, fotografů na svatbě mé dcery, i bývalých žáků, no prostě nádhera, i když v sobotu začalo po hodině a půl fešácké muziky kolem deváté večer lehce pršet a já (na rozdíl od mé ženy s chutí) mohl odejít na televizní fotbal - finále Ligy mistrů Real Madrid - Juventus).

Autor: Ervín Dostálek | středa 7.6.2017 6:51 | karma článku: 7.52 | přečteno: 96x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 13:Ruské centrum buddhismu: IVOLGINSKÝ DACAN (Chambyn Sume)

Na čas opouštíme Bajkal a téměř 300 km přes Ulan-Ude směřujeme do největšího a nejvýznamnějšího buddhistického komplexu na Sibiři a v Rusku vůbec s krásnými barevnými zlacenými budovami ve stylu tibetských buddhistických klášterů

23.9.2017 v 7:38 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 102 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 12: Do ZABAJKALSKÉHO národního parku a k termálním pramenům

Ptačí ráj, termální prameny, "zrychtovaní" přátelští rybáři nabízející nám nachytané omuly, přírodní rezervace, již zakládal Čech, a v níž šlo hlavně zachránit vzácné soboly, když kdysi jejich kůžemi Carské Rusko platilo i Evropě.

22.9.2017 v 7:11 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 137 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 11:Monumentální BARGUZINSKÁ dolina, posvátný býk a sv. NOS

Rusko - země mnoha tváří a protikladů. Vše strašně velké, zde 200 km dlouhá a 40 km široká Barguzinská dolina, ale i: když láska, tak všeobjímající, když nenávist, tak až za hrob, když vzdálenosti, tak mimořádné, 1000km žádná míra

21.9.2017 v 7:14 | Karma článku: 11.58 | Přečteno: 173 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 10:V BARGUZINU vycpané hlavy losů a též "báťuška" STALIN

"Tady to bylo, tady přebrodili řeku Barguzin", říkám si ráno při četbě knihy "Dlouhá cesta", dle níž natočen film "Útěk ze Sibiře" o utečencích ze sibiřského gulagu. "A my jsme teď tady, svobodní, i když ženatí, není to nádherné?"

20.9.2017 v 7:55 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 203 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Petr Bajnar

Zápisky z cesty po Řecku I.

Zemi, kterou jsem si letos vybral, jako cíl dovolené se stalo Řecko, které je považováno za kolébku naší evropské civilizace.

23.9.2017 v 14:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 152 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Loučení. S létem

Mám takový zvyk, že poslední den u moře nejdu do vody. Ani do bazénu. Loučím se s destinací výhradně na suchu. Poslední foto – a pak už jen vzpomínání.

23.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 156 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 13:Ruské centrum buddhismu: IVOLGINSKÝ DACAN (Chambyn Sume)

Na čas opouštíme Bajkal a téměř 300 km přes Ulan-Ude směřujeme do největšího a nejvýznamnějšího buddhistického komplexu na Sibiři a v Rusku vůbec s krásnými barevnými zlacenými budovami ve stylu tibetských buddhistických klášterů

23.9.2017 v 7:38 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 102 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 12: Do ZABAJKALSKÉHO národního parku a k termálním pramenům

Ptačí ráj, termální prameny, "zrychtovaní" přátelští rybáři nabízející nám nachytané omuly, přírodní rezervace, již zakládal Čech, a v níž šlo hlavně zachránit vzácné soboly, když kdysi jejich kůžemi Carské Rusko platilo i Evropě.

22.9.2017 v 7:11 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 137 | Diskuse

Jaroslav Kašíkjaroslav

Kudy, kam?

Nejenom psaním živ je člověk, ale i prací na zahrádce a k tomu je jarní a letní období přímo ideální. A není od věci připravit i povyražení, za které cesty do Norska považuji.

22.9.2017 v 5:41 | Karma článku: 3.59 | Přečteno: 121 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 8.77 Průměrná čtenost 158

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.