Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 90: Úplně nejhlubším údolím republiky je kaňon řeky Labe u Hřenska

9. 06. 2017 13:26:09
Dnes poslední díl blogu: Krásu hledejte i doma, č.90. Možná, spíš určitě, už nebude zveřejněn. V každém případě sever, pro někoho divoký, je krásný, ač původem Pražák z Královských Vinohrad, zamiloval jsem si to tady navždycky...

V červnu roku 2010 bylo území na pravém břehu řeky Labe mezi Děčínem a Hřenskem vyhlášeno Národní přírodní rezervací Kaňon Labe. Předmětem ochrany jsou lesní porosty, pískovcové skály a přírodní stanoviště a druhy rostlin a živočichů. Údolí Labe v závěrečné části toku řeky na našem území je destinace mimořádného významu a patří mezi evropské rarity. Představuje hluboký zářez do pískovců Děčínské vrchoviny a svou hloubkou, dosahující místy až 300 metrů v pískovcové tabuli, přesahuje všechna ostatní údolí v České republice. Geomorfologicky ojedinělý útvar pravého svahu kaňonu Labe tvořeného formami pseudokrasového reliéfu v kvádrových pískovcích svrchní křídy vyskytujícími se zde především v podobě rozsáhlých skalních stěn, věží a složitě členěných hřbetů, suťových polí, soutěsek a jeskyní. Tok řeky Labe, kterými projíždějí výletní lodě, je lemován pískovcovými skalami, na něž je nejpěknější pohled z vyhlídek na skalách. Na levém břehu Labe se dají rozpoznat skalní útvary nesoucí název Strážce Prostředního Žlebu, Hřebenová jehla, Jeptiška, Labská panna, Strážce mýtiny, Dolnožlebská jehla a Protěžová věž. Na pravém břehu je Růžový hřeben a turisticky vyhledávané místo Růžová vyhlídka, Rudolfův kámen, Hradní věž, Růžová palice a jiné další.

Jaká je historie této oblasti? Ve 13. století patřil kaňon k území "Hvozdu", což byla rozsáhlá lesní společenstva na hranicích českých zemí v šířce desítek kilometrů, tzv. Královský hvozd. Ten měl primárně obranný charakter. Těžba dřeva probíhala postupně od okrajových pozemků až po lesy ve vyšších polohách. Důležité bylo plavení dřeva po Labi (zmínka o tom je už z r. 1057) a jeho přítocích (Suchá Kamenice až do 19. století). Dřevo se vyváželo do Německa. Císařský patent vedl k omezení těžby v polovině 17. století, kdy se projevila rozsáhlá devastace některých oblastí a bylo třeba jí zamezit. Ve druhé polovině 18. století se začalo s umělým zalesňováním, neboť při budování železnice se dřeva poměrně dost spotřebovalo,. Zlepšení poměrů přinesl masivní dovoz uhlí a těžba dřeva tak výrazně klesla.

A zase - co příroda oblasti dnes? Odborný průzkum zde prokázal navíc výskyt řady druhů organizmů, které byly pokládány u nás již za vyhynulé. Údolí je v těchto místech rovněž významnou migrační cestou - k nám jím vstupuje řada druhů živočichů a rostlin a naopak opačným směrem se organizmy z české kotliny šíří na sever. Jediná přímá spojnice mezi Severoněmeckou nížinou a Českou kotlinou je tak biokoridorem prvního řádu srovnatelná např. se soutěskou Železná vrata na Dunaji. Kaňon Labe sehrál velmi důležitou, někdy i problematickou roli, ve vzájemných vztazích s naším nejvlivnějším sousedem Německem. Archeologické nálezy ukazují, že oblast nebyla jen neprostupným hvozdem, ale i "dálnicí pravěkých a historických kultur". Problémy přineslo vyhlášení Národní přírodní rezervace horolezcům, ale v roce 2010 bylo s určitým omezením přijato povolení pro horolezeckou činnost. Vyhlídkové plavby a pravidelnou dopravu, školní výlety, soukromé akce či svatby zajišťuje na dolním toku Labe mezi Děčínem a Hřenskem Labská plavební společnost s.r.o.

Kaňon Labe představuje stanoviště pro řadu ohrožených, chráněných a vzácných druhů. Někteří ze živočichů jsou zařazeni i do Červené knihy ohrožených druhů. Ze savců zde žije např. plch velký, plch zahradní, celá řada netopýrů, z obojživelníků a plazů čolci a mloci. Na štěrkopískových náplavech řeky se dosud vyskytuje drobnokvět pobřežní (poslední naleziště v ČR, kriticky ohrožený druh). V kaňonu hnízdí mj. sokol stěhovavý, výr velký, moudivláček lužní a pisík obecný. Jak dopadnou snahy o zachování ojedinělé přírody versus plánovaná výstavba vodního stupně v Prostředním Žlebu, to se teprve uvidí.

Kaňon Labe je z turistického hlediska zatím méně navštěvovaným územím. Nejstarší vyhlídkou je uměle vytvořená skalní terasa Belvedér u Labské stráně. Přirozné vyhlídkové místo na kaňon, Labe, horolezce a mnohé další se nachází přímo na hranici rezervace. Tradiční záležitostí je zde horolezectví, existuje tu 1760 cest a jde o nejzatíženější oblast v rámci Labských pískovců. Na malém úseku z důvodů hrozby padání skal byl dán zákaz horolezectví od roku 1994, pak v roce 2010 spolu s vyhlášením národní přírodní rezervace začal platit celoplošný zákaz, ale po krátké době byla území povolena výjimka. Takže horolezecká činnost ano, ale s určitými omezeními, jako je zákaz používání magnesia, vklíněnců k jištění, popisování skal či rušení hnízdících ptáků.

Autor: Ervín Dostálek | pátek 9.6.2017 13:26 | karma článku: 0.00 | přečteno: 24x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 89: Už jste potkali slona na ulici ? V Ústí nad Labem to možné je

Asi nejsvažitější ZOO u nás má dolní vchod na úrovni řeky Labe a od horního krásné výhledy do labského údolí i okolní kopce, zahrada s chovatelskými úspěchy např. orangutana bornejského, když jen r. 2011 se tu narodilo 411 mláďat.

9.6.2017 v 8:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 88: Nádherný panoramatický výhled z nejvyšší české stolové hory

Nejen okouzlující výhled, ale unikátní proudění vzduchu, kdy díky stoupavým termickým proudům kol Děčínského Sněžníku se mísí proudy vzduchu až od Severního moře, pro jejichž blahodárné účinky bývá místo nazýváno "Větrné lázně"..

9.6.2017 v 7:02 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 180 | Diskuse

Ervín Dostálek

Krásu hledejte i doma - 87: Nejužší uličkou v České republice je Katova - (Ignáce Kayla)

Nejužší pojmenovaná ulice v ČR spojuje kadaňské Staré město se Špitálským předměstím a nazývá se Katova. V r. 2007 byla zapsána do České knihy rekordů a uskutečnil se zde Běh katů s červenou kápí Katovou uličkou, bylo jich prý 81

8.6.2017 v 12:52 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 145 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (12.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 22:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Renata Prokešová

Francouzské hodování

Vybíráte si v zahraničí restaurace podle recenzí na internetu? Nebo jdete jen tak zkusmo tam, kde se vám to právě líbí? Obojí má něco do sebe, ale u té druhé varianty se můžete škaredě spálit.

21.7.2017 v 19:59 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 252 | Diskuse

Simona Richterová

Čína- to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat

Vydat se z jihomoravského Podivína do města, které má dvakrát více obyvatel než celá Česká republika byl poměrně velký šok

21.7.2017 v 13:08 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 703 | Diskuse

Jaroslav Babel

Zpráva o Velké cestě (11.)

U čtení následujících řádků vítám známé i náhodné zabloudivší. Koneckonců, cesta je někdy i o bloudění. Přináší však občas i příhody zábavné, někdy očekávané, někdy naopak. Sbírkou toho všeho může být následující povídání.

21.7.2017 v 10:32 | Karma článku: 4.34 | Přečteno: 111 | Diskuse

Ilona Ubryová

Hledání Pravdy

Hledání Pravdy není věc jednoduchá. Stoupá se k ní strmě vzhůru. Než před ní ale člověk stane, je třeba nejdřív najít kouzelný Džbán, nahlédnout, zda neukrývá poklad a putovat dál.

20.7.2017 v 15:54 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 123 | Diskuse
Počet článků 295 Celková karma 8.06 Průměrná čtenost 144

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.