Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo báječné k narození - 218: Do IRONBRIDGE - tam kde vznikl první železný most na světě

3. 09. 2017 8:13:36
Začalo to v Manchesteru, objevil se nádherný obchodní dům ze seriálu, co běžel v české TV - SELFRIDGES. Nejodvážnější českého architekta Kaplického je v Birminghamu, jede se tam! Ale nejdřív do IRONBRIDGE za světovým prvenstvím..

Putování české výpravy po nádherném Walesu a severní Anglii se stáčí už na východ. Vzadu za obzorem zůstaly Liverpool se svými Beatles, i Manchester se svým hvězdným fotbalem. V Manchesteru výprava objevuje typický obchodní dům původně před cca sto lety amerického podnikatele SELFRIDGES, který se stal objektem kultovního seriálu stejného jména, jež běžel v české televizi a přinášel životní peripetie řady lidí z počátku minulého století zasazené do

historických souvislostí. A jelikož součástí plánu výpravy podívat se na ten nejatraktivnější a pojetím nejodvážnější českého architekta Jana Kaplického (jehož "Chobotnice" v Praze, či "Rejnok" v Českých Budějovicích se věřme ještě někdy postaví), který stojí v Birminghamu - jede se tam! V Anglii končí na rozdíl od nás teprve před koncem července školní rok, studenti ve svých slavnostních uniformách opuštějí školní budovy, probíhají promoce různě starých absolventů vysokých škol v předepsaném oblečení, takže i o prázdninách (podle českých měřítek) je zde živo. Cestou do Birminghamu je ale na programu malá odbočka - do obce Ironbridge, což v překladu, jak známo, znamená Železný most - a opravdu o ten se tady jedná. Postavili ho tam totiž poprvé na světě. Významná událost. Jak to tedy tenkrát bylo?

Ironbridge Gorge v hrabství Shropshire v Anglii je hluboká rokle, vyhloubená (po Londýnem protékající Temži) druhou nejznámější, ale vůbec nejdelší řekou Anglie - řekou Severn. Své jméno obec odvozuje od železného mostu, prvního toho druhu na světě. Byl postaven v roce 1779 a spojoval průmyslové město Broseley s rozrůstajícím se průmyslovým centrem Coalbrookdale, jehož vysoké pece z roku 1708 připomínají objevení důležité suroviny pro zpracování železa, tedy koksu a vznik významné vysoké pece v tomto městě. Britský Ironbridge je znám po celém světě jako symbol průmyslové revoluce 18. století. Vykazuje všechny prvky pokroku, který přispěl k rychlému rozvoji této průmyslové lokality od dolů po železniční tratě.

Je to první litinový most na světě. Jeden z italských cestovatelů v roce 1787 napsal: "Když dorazíte do Coalbrookdale, je to jako, když člověk vstoupí do pekla. Sloupy hustého kouře stoupají z hlubin země, stroje vyfukují oblaka páry, z továrního komína slévárny se zvedá černý mrak. Uprostřed vší té temnoty jsem se dostal až na břeh Severnu, který klidně protéká mezi dvěma vysokými kopci a ocitl jsem se před mostem, jenž byl celý ze železa. Kolem se snášela noc a pohled připomínal otevřenou bránu, vedoucí do světa záhad a tajemství."

Oblast kolem a v údolí řeky Severn, dlouhé skoro půl čtyř stovky kilometrů, která je v Británii nejdelší a protéká středem Anglie, měla obrovské zásoby uhlí a železné rudy. Původně se ruda tavila za pomoci dřevěného uhlí, ale jeden z kvakerů a majitel železárny přišel na způsob zkvalitnění železa a zároveň snížení nákladů tavením za pomoci koksu a nápad si nechal patentovat. Celá oblast Coalbrookdale se změnila jako švihnutím proutku na jednu z nejprůmyslovějších oblastí na zemi. Řeka Severn se stala nejfrekventovanější řekou Evropy, co se týče říční dopravy a podél ní vznikla řada továren na strojní zařízení. Začal boom železářského průmyslu, přicházeli sem odevšad dělníci i inženýři. Johnem Wilkinsonem byla postavena první loď s kovovým trupem, byly odlévány válce pro parou poháněné motory Jamese Watta. Vznikala nová města a vesnice. Vzdálené břehy řeky Severn a zvlášť hluboké údolí mezi nimi - dnes Ironbridge Gorge ale bránily dalšímu rozvoji.

Až architekt Thomas Pritchard navrhl výstavbu mostu, jež by umožnil přístup k továrnám na obou březích i při rozvodnění se mohutné řeky. Od krále Jiřího III. získal svolení postavit ke svým železárnám most. A samozřejmě využil litiny z Coalbrookdaleských železáren. A tak v roce 1779 byl Železný most dokončen coby první podobný most na světě! Působivá konstrukce vyvolala zájem v celém světě a Abraham Darby III., vnuk vynálezce litiny, byl zaplaven zakázkami od Walesu po východní Asii. Most sice měl ještě nějaké konstrukční problémy, i když jako jediný přečkal záplavy řeky Severn v roce 1795. Byly odstraněny.

Pak se uvažovalo i o jeho zbourání. Roku 1934 byl pro vozidla uzavřen a v roce 1950 i pro chodce. V roce 1967 vznikla naštěstí ale Ironbridge Gorge Trust, nadace, která měla cíl zachránit významné historické dědictví průmyslové revoluce. Most prošel rekonstrukcí, dnes plní svůj účel a obdivují jej turisté. Od roku 1986 je celé údolí Ironbridge Gorge i s Železným mostem zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Eddie s celou českou výpravou dorazili do vesničky Ironbridge, prošli se po mostě a vyfotografovali si jej, navštívili i malé muzeum, které je na druhé straně údolí a získali v něm řadu poznatků, které nikdy předtím neznali a neslyšeli. Navštívili i prodejnu suvenýrů týkajících se této významné památky v obci. V Ironbridge se, jak se říká, "netrhnou dveře", jedna výprava přijíždí za druhou. A jsou zde návštěvníci všech věkových kategorií. Rozhodně stálo za to odbočit z hlavního směru do Birminghamu a podívat se sem.

Autor: Ervín Dostálek | neděle 3.9.2017 8:13 | karma článku: 6.33 | přečteno: 81x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 13:Ruské centrum buddhismu: IVOLGINSKÝ DACAN (Chambyn Sume)

Na čas opouštíme Bajkal a téměř 300 km přes Ulan-Ude směřujeme do největšího a nejvýznamnějšího buddhistického komplexu na Sibiři a v Rusku vůbec s krásnými barevnými zlacenými budovami ve stylu tibetských buddhistických klášterů

23.9.2017 v 7:38 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 102 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 12: Do ZABAJKALSKÉHO národního parku a k termálním pramenům

Ptačí ráj, termální prameny, "zrychtovaní" přátelští rybáři nabízející nám nachytané omuly, přírodní rezervace, již zakládal Čech, a v níž šlo hlavně zachránit vzácné soboly, když kdysi jejich kůžemi Carské Rusko platilo i Evropě.

22.9.2017 v 7:11 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 137 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 11:Monumentální BARGUZINSKÁ dolina, posvátný býk a sv. NOS

Rusko - země mnoha tváří a protikladů. Vše strašně velké, zde 200 km dlouhá a 40 km široká Barguzinská dolina, ale i: když láska, tak všeobjímající, když nenávist, tak až za hrob, když vzdálenosti, tak mimořádné, 1000km žádná míra

21.9.2017 v 7:14 | Karma článku: 11.58 | Přečteno: 173 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 10:V BARGUZINU vycpané hlavy losů a též "báťuška" STALIN

"Tady to bylo, tady přebrodili řeku Barguzin", říkám si ráno při četbě knihy "Dlouhá cesta", dle níž natočen film "Útěk ze Sibiře" o utečencích ze sibiřského gulagu. "A my jsme teď tady, svobodní, i když ženatí, není to nádherné?"

20.9.2017 v 7:55 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 203 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Petr Bajnar

Zápisky z cesty po Řecku I.

Zemi, kterou jsem si letos vybral, jako cíl dovolené se stalo Řecko, které je považováno za kolébku naší evropské civilizace.

23.9.2017 v 14:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 152 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Loučení. S létem

Mám takový zvyk, že poslední den u moře nejdu do vody. Ani do bazénu. Loučím se s destinací výhradně na suchu. Poslední foto – a pak už jen vzpomínání.

23.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 156 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 13:Ruské centrum buddhismu: IVOLGINSKÝ DACAN (Chambyn Sume)

Na čas opouštíme Bajkal a téměř 300 km přes Ulan-Ude směřujeme do největšího a nejvýznamnějšího buddhistického komplexu na Sibiři a v Rusku vůbec s krásnými barevnými zlacenými budovami ve stylu tibetských buddhistických klášterů

23.9.2017 v 7:38 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 102 | Diskuse

Ervín Dostálek

Za "Perlou Sibiře" - na Bajkal 12: Do ZABAJKALSKÉHO národního parku a k termálním pramenům

Ptačí ráj, termální prameny, "zrychtovaní" přátelští rybáři nabízející nám nachytané omuly, přírodní rezervace, již zakládal Čech, a v níž šlo hlavně zachránit vzácné soboly, když kdysi jejich kůžemi Carské Rusko platilo i Evropě.

22.9.2017 v 7:11 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 137 | Diskuse

Jaroslav Kašíkjaroslav

Kudy, kam?

Nejenom psaním živ je člověk, ale i prací na zahrádce a k tomu je jarní a letní období přímo ideální. A není od věci připravit i povyražení, za které cesty do Norska považuji.

22.9.2017 v 5:41 | Karma článku: 3.59 | Přečteno: 121 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 8.77 Průměrná čtenost 158

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.