Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 72: Na běžkách unikátní sítí lyžařských stop Krušnohořím

31. 05. 2017 8:22:13
Unikátní síť upravených lyžařských stop v délce přes 350 km - to je Krušnohorská bílá stopa, ráj klasických lyžařů, s napojením i na trasy v Německu a s webovými stránkami jednotlivých středisek o současném stavu stopy a počasí...

Rájem klasických lyžařů možno nazvat unikátní síť upravených lyžařských stop v Krušných horách nazvaný Krušnohorská bílá stopa v celkové délce přes 350 kilometrů, na niž navazují i stopy v sousedním německém Sasku. Tato soustava vede od střediska Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska přes Klíny, Dlouhou louku, Bouřňák, Fojtovice na Telnici. Toto je šest středisek Krušnohorské bíklé stopy (KBS). Nejvíce navštěvovaný úsek po hřebenu Krušných hor je upravován rolbou a pracovní čtyřkolkou na sněžných pásech se stopovačem pro klasický styl běžeckého lyžování i bruslení. Jednotlivá střediska mají svoje webové stránky s kompletními informacemi. Hlavní je na nich stav počasí, tedy hlavně teplota vzduchu, výška a stav sněhové pokrývky, kvalita úpravy trati, možnost dopravy ke stopě a na většině z nich i aktuální webová kamera. KBS je jednou z největších soustav běžeckého lyžování u nás. V dalších letech by měly přibýt i další kompletní služby, šatny, sprchy, převlékárny, půjčovny běžeckých lyží. Sdružení tvoří několik organizací, podporovaných jak komerčními subjekty, tak přilehlými městy. Např. pro Ústečáky klasickým výletem po hřebenu Krušných hor může být třeba ten z Moldavy, kam se lze dostat vlakem přes Teplice a Louku u Litvínova či z Mostu. Hřebenová magistrála vede na Cínovec a kolem Komáří vížky přes Fojtovickou pláň na Adolfov. K autobusu pak je třeba sjet lyžařským střediskem Telnice dolů na jeho točnu.

Pro zajímavost uvedu jednu z posledních webových zpráv této zimy: "sobota 11.3.2017, 06:25 hodin - Dlouhá Louka: V noci na sobotu upraveno rolbou 35 km tratí okruh Loučná, Vlčí hora, Vysoká Mýť, Vrch tří pánů a Fláje, stopy na skate a klasiku, okruhy nad 800 m.n.m. v dobrém stavu, na okruhu Fláje v částech pod 800 m.n.m. méně sněhu místy nesjízdné pouze mimo stopu, v nájezdu na tratě z parkoviště je na loukách místy méně sněhu, upraveno je maximum možného, jednalo se zřejmě o poslední úpravu, vjezd do areálu se již neplatí, podpořit úpravu tratí můžete zakoupením známek KBS v restauraci Rozcestí."

Zmiňme se ještě o Krušnohorské magistrále. Ta mnohdy - tedy v zimě, i souvisí s výše uvedenou Krušnohorskou bílou stopou pro vyznavače běžeckého lyžování. Ale dá se využívat celoročně, tedy v době bez sněhu pěšmo či na kolech. Krušnohorská magistrála nabízí krásnou přírodu a provede vás celým pohořím Krušných hhor z úplného západu republiky z Chebu až na severočeský Sněžník u Děčína, kde navazuje na Labskou trasu. Je vhodná pro pěší, ale zejména pro cykloturistiku. Trasa začíná u vodní nádrže Skalka v Chebu a přes známé Františkovy Lázně a Kraslice, proslulé výrobou hudebních nástrojů přivede putující do Krušných hor s nejvyšším vrcholem Klínovcem (1244 m). Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ni napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy. Kromě malebné přírody magistrála nabídne i mnoho přírodních a technických zajímavostí, jako jsou např. Vlčí jámy nebo Blatenský příkop a

známé i méně prozkoumané horské obce a městečka s muzei a místními památkami. K zastavení a občerstvení vybízí hospůdky, restaurace a penzióny s místními specialitami. Magistrála vede přes celé pohoří, které pokrývají zejména horské smrkové lesy, obklopené rozsáhlými rašeliništi a petsrobarevnými loukami. Na rašeliništích také žije několik vzácných živočichů, jako jsou třeba střevlíci či tetřev hlušec, horské louky pak nabízejí útočiště žluťáskovi borůvkovému nebo tetřívku obecnému. Každá roční doba zde nabídne něco nového a zajímavého. Kompletní trasa je následující: Cheb - Františkovy Lázně - Vojtanov - Luby - Kraslice - Bublava - Jelení - Horní Blatná - Boží Dar - Měděnec - vodní nádrž Přísečnice - Hora sv. Šebestiána - Kalek - Mikulovice - vodní nádrž Fláje - Nové Město (v horách) - Cínovec - Fojtovice - Krásný Les - Sněžník, www. KRUŠNÉ-HORY.EU, e-mail: info@krusnehory.eu, kontaktní formulář.

Autor: Ervín Dostálek | středa 31.5.2017 8:22 | karma článku: 3.52 | přečteno: 86x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.