Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 73: Jedny z vůbec nejstarších lázní v Evropě, dnes moderní Teplice

1. 06. 2017 8:02:52
"Malá Paříž", jak se Teplicím kdysi říkalo, byla v minulosti svědkem schůzek evropských panovníků a bohatého společenského života, jemuž dodávali lesk např. Giacomo Casanova, J. W. Goethe, Fryderyk Chopin, Franz Liszt a jiní.

"Malou Paříží" nazývali v minulosti lázně v Teplicích, které patří k lázním s nejdelší tradicí. Díky neopakovatelné atmosféře a léčivým pramenům nasvštěvovali totiž město mnozí slavní panovníci, diplomaté, umělci a velikáni své doby. Prameny hrály v osidlování zdejší krajiny zásadní roli. S prameny je spojený vznik kláštera i osad v okolí. Lidé se usazovali na kopečcích, aby byli nad bažinami, a přitom to neměli daleko k pramenům. Voda je tu nesmírně ovlivňující prvek a Teplice jsou díky tomuto spojení opravdu atypické. Lázeňské město je usazené do krásné podkrušnohorské krajiny ležící ve výšce těsně nad 200 metrů. Lázně tu byly už před více než 2000 lety a patří k nejstarším, v Evropě. Termální prameny tu byly podle pověsti v kronice Václava Hájka z Libočan objeveny už roku 762, s čímž souvisí i Pravřídlo ve znaku města. Hlavním zdrojem léčebných procedur jsou vzácné přírodní termální vody 39°C teplé, které navrací nemocným zpět jejich zdraví. Prameny jsou hydrouhličitano-sodného typu s obsahem fluoridu a s velkým množstvím stopových včetně vzácných prvků.

První důvěryhodná zmínka je z roku 1057 a pak z konce 12. století, kdy v blízkosti slovanské vesnice založila kolem roku 1160 královna Judita, manželka Vladislava I., klášter benediktinek.Teplice jsou ideálním místem pro ty, kteří chtějí pojmout dovolenou jako ozdravný pobyt těla i duše. Lázeňské domy tu totiž nabízejí kromě klasických léčebných pobytů též relaxační pobyty spojující lázeňskou léčbu s aktivní dovolenou. Špičkovou péči a nadstandartní služby na evropské úrovni poskytují především čtyři hlavní lázeňské domy, nejznámější je Beethoven. Dalšími jsou Císařské lázně (pojmenované po císaři Franzi Josefovi I.), Sadové lázně (pod něž patří právě nejslavnější lázeňský dům Beethoven), Kamenné lázně (z roku 1911), Nové lázně, Vojenské lázně a Hadí lázně. Termální prameny, vyvěrající z porfyrových vrstev, jsou využívány především k léčení pohybového ústrojí a oběhového systému. K procházkám pak slouží zámecká zahrada či rozsáhlý zámecký park i další místa města, např. zámek, v jehož muzeu bývají instalovány zajímavé výstavy.

Zámek leží v centru Teplic a dnes v něm sídlí Regionální muzeum. Na jeho místě původně stál románský klášter benediktinek. Zámek byl později rozšířen o barokní Novou budovu (západní křídlo) a k ní bylo ve druhé polovině 18. století připojeno divadlo. Před muzeem se tyčí morový sloup zasvěcený Svaté trojici od sochaře Matyáše Brauna. Je zde několik architektonicky zajímavých kostelů. V Teplicích je i botanická zahrada s více než 3000 druhy rostlin, mj. vzácnými orchidejemi, jichž je na světě jen několik

exemplářů. Bohatý kulturní program, široká nabídka výletů do okolí, do Českého středohoří či Krušných hor a na krásné hrady a zámky i jiné památky, kterých je v okolí dost, či možnost dobrého sportovního vyžití jak aktivního, tak pasivního, dělají z Lázní Teplice atraktivní místo k pobytu. Hlavní a tradiční akcí je každoroční

slavnostní zahájení lázeňské sezóny vždy poslední květnový víkend. Ten je celý ve znamení řady kulturních, sportovnívh a jiných akcí celostátního charakteru, na nichž vystupují nejlepší zpěváci jednotlivci i skupiny. V minulých dnech proběhlo už 863. zahájení lázeńské sezóny v Teplicích. Tváří teplických lázní se stal herec a moderátor Roman Vojtek, který podle svých slov v novinách Metropol zde už poznal všechny hlavní lázeňské domy jako host a oslovily jej prvotřídními službami. Díky dobré

ekonomické situaci akciové společností Lázní došlo podle slov statutárního ředitele Radka Popoviče, MBA, k velkým investicím do lázeňských budov a nákupu nových technických přístrojů. Pro lázně bohužel ale, došlo k poklesu arabské klientely, což by mohlo vést k snížení investic.

Autor: Ervín Dostálek | čtvrtek 1.6.2017 8:02 | karma článku: 8.03 | přečteno: 135x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.