Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 75: Na vodním hradu Budyně je alchymistická dílna i krokodýl

2. 06. 2017 7:15:03
Zlatý poklad se prý skrývá na hradě v Budyni nad Ohří v alchymistické dílně, která byla nedávno obnovena a patří k největším zdejším atrakcím. Hrad je chráněný vodním příkopem a v jídelně s krásným stropem se nachází i krokodýl..

Zlatý poklad se prý skrývá na hradě v Budyni nad Ohří jako výsledek prací v alchymistické dílně. Ta byla obnovena a patří k největším atrakcím. Střeží jej, tedy onen poklad, údajně socha jednoho z alchymistů. Hrad chráněný vodním příkopem a bažinami na břehu řeky Ohře stál v Budyni již ve 13. století. Královská tvrz v gotické podobě byla poškozena výbuchem prachárny, celá obě křídla musela být zbourána a přestavěna do renesanční podoby. V minulých dvou stoletích byla upravena na

zámek. Je zde Jandovo muzeum i s raritami jako jsou nářadí a pomůcky posledního kata a ceníkem za jednotlivé úkony. V dílně alchymistů jsou všelijaké křivule, tavící pec a hmoždíře všech velikostí. Možná, že je použil kdysi i slavný Tycho de Brahe, který sem tenkrát zavítal. Je zde jídelna s krásným krbem, honosné arkýře. Roku 1518 sem přivezl Jan Zajíc tzv. budyňského draka, vycpaného krokodýla, ten byl zavěšen v radničním průjezdu a jednalo se prý o první vycpaninu ve střední Evropě. Z nádvoří můžeme pozorovat zbytky vnějšího opevnění s klíčovými střínami.

Třináct let na počátku minulého století trvala rekonstrukce hradu. Pak bylo v prostorách hradu založeno Jandovo muzeum, když základ jeho sbírek tvořily trofeje z poznávacích cest bývalých majitelů hradu, dary mnoha cestovatelů a soukromých sběratelů z okolí a tak se zde sešlo přes čtyři tisíce zajímavých exponátů.

Samotné město Budyně, město v okrese Litoměřice, leží nedaleko řeky Ohře. Samotným městem

částečně protéká rameno Malá Ohře. Historické jádro města je od roku 1992 městskou památkovou zónou. K městu patří ještě šest vesnic v okolí. Nejstarší písemná zmínka o městě pochází z r. 1173. Budyně nad Ohří má bohatou minulost. Původně vodní gotický hrad byl ve středověku (podobně jako blízky hrad Házmburk) majetkem rodu Zajíců. Zachovala se z něho do dneška jen část, která byla později přestavěna do renesanční podoby. Městem je Budyně nad Ohří od roku 1996 a prochází jím trať 095 z Libochovic do Straškova, na níž byla ale na konci roku 2006 zastavena osobní doprava, město usiluje o jejím zachování. Kromě hradu je zde také synagoga a židovský hřbitov.

Když vstoupíte do prostor hradu dívá se na vás z nevelkého arkýře naproti bráně stojícího křídla hradu asi jeden metr vysoká pískovcová socha. Co o ní říká pověst? (S prominutím, mně se zdá poněkud pochybná, ale nešť, to u některých legend či pověstí bývá, předkládám ji): Říká se, že jistému alchymistovi se v době velkých pokusů Jana Zajíce podařilo vyrobit zlato. Jan Zajíc uspořádal na počest tohoto objevu velkou oslavu, ze zlata nechal ulít sochy a ty schoval v hlubokém podzemí hradu. Poté Jan Zajíc nechal vyrobit ze zlata ještě sochu alchymisty a umístil ji tak, aby střežila přístup k pokladu. Socha, dnes nazývaná Kvasnička (?) byla však několikrát přemístěna. Možná, že právě Vám její pohled napoví, kde poklad hledat. (Zlatou sochu Kvasničky za pískovcovou asi již někdo vyměnil před Vámi.)

A trochu jiná verze - zdi budyňského hradu jsou prosáknuty mnoha zajímavostmi. V dobách šestnáctého století za Jana Zbyńka Zajíce z Házmburku, zde, jak už bylo výše uvedeno, vznikla alchymistická dílna. V ní působil i jeden z nejvýznamnějších českých alchymistů Bavor mladší Rodovský z Hustířan, který prý to zlato, prý, uměl pomocí utajeného postupu získat. Jeho schopností si velice cenil i samotný císař Rudolf II., známý mecenáš české alchymie. Pan Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburku zemřel roku 1610, aniž po sobě zanechal nějaký majetek. Všechno své jmění vložil do bádání svých alchymistů. Prý takto utratil více peněz než již zmíněný Rudolf II. Pověsti o něm však tvrdí něco zcela opačného..."Zlato, zlato, konečně zlato...", ozvalo se z dílny krátce po nedělním dopoledni, "..objevil jsem zlato..." ozývalo se vzrušeným hlasem po celém hradě. Zakrátko se konala velkolepá hostina... no a jak to bylo dál, bylo uvedeno v předešlém odstavci. Toť pověst.

Letos podle slov pořadatelů budou v Budyni dvě bitvy. A to 12. srpna. Letos tak už po šesté se změní hrad v Budyni nad Ohří v místo bojů mezi Švýcary a Burgunďany, jak je kronikáři zaznamenali v kronikách konce 15. století. Bude to příběh kastelána Jana z Vaumarcus, který na počátku Burgundských válek sržel hrad na území mezi oběma

znepřátelenými stranami.Na hradě bude k vidění vojenský tábor s kuchyní, dobře vybavená zbrojnice, ukázky výcviku Švýcarské pěchoty, střelby z ručních zbraní, burgundská šlechta v hedvábném brokátu tamčí dvorské tance za doprovou fléten a loutny, zatímco na nádvoří pro prostý lid vyhrávají hlavně dudy, píšťaly abuben. pro děti bude přichystána stezka dovedností s využitím dobových rekvizit a chybět nebude ani pestré tržiště a nebudou chybět ani rytíři při soubojích.

Autor: Ervín Dostálek | pátek 2.6.2017 7:15 | karma článku: 8.74 | přečteno: 126x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.