Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 78: Zcela avantgardní stavba, která se ale zas tak úplně nepovedla

3. 06. 2017 13:22:06
Myšlenka domu, kde by lidé měli zajištěno bydlení i stravování, úklidové služby, případně praní prádla apod. nebyla špatná, ale lidé už od své podstaty inklinují k soukromí, k oddělení "mého" a "cizího", a tak to úplně nevyšlo...

Utopickou vizí postavenou na myšlence sociálního inženýrství, které usilovalo o přeměnu společnosti ke kolektivismu, ale zároveň významnou stavbou československé poválečné architektonické avantgardy, je rozsáhlý obytný dům v severovýchodní části města Litvínova při silnici do Lomu a Loučné. Je to tzv. Kolektivní dům (zkráceně Koldům) a je dnes technickou památkou. Ve stylu slavného architekta Le Corbusiera začal dům vznikat v roce 1947. V koldomech měly být soustředěny všechny funkce, které člověk potřebuje k životu, v jednom objektu. To znamená, že jeho součástí mělo být nejen bydlení, ale veškerá občanská vybavenost, včetně školek pro děti, jídelen a zařízení pro volnočasové aktivity. Litvínovský Koldům nebyl prvním, tím byl Kolektivní dům ve Zlíně a celkově jich mělo u nás vzniknout sedm. Symetricky komponovaný dům sestává ze dvou zalomených třináctipodlažních křídel, v nichž se nachází 353 malomatrážních bytů a jednoho vloženého sedmipodlažního, obsahujícího občanskou vybavenost.

Projekt získal v tehdejší době na Trienále užitého umění v Miláně Zlatou medaili. Ještě před úplným dokončením stavby se ukázala myšlenka Koldomu neuskutečnitelná. A tak později fungoval a dodnes funguje jako běžný bytový dům s malometrážními byty. Problémem se stala malá velikost kuchyní, protože se předpokládalo hromadné stravování v jídelně.

Ve střední části vznikla tak restaurace a hotel. Koupaliště za Koldomem se stalo veřejným. V dnešní době je v Koldomu pronajato 338 bytů a před několika lety proběhla anketa mezi jejich obyvateli, v níž se vyjádřilo 272 lidí. Otázkou je totiž co s byty dále. Většina dotázaných v anketě odpověděla: privatizovat byty prostřednictvím družstva. Spravovat takový kolos, který je navíc památkou, není totiž vůbec jednoduché.

Dnes je Koldům významným prvkem možností rozvoje cestovního ruchu regionu. Objekt je centrem sportovně-rekreačního areálu, který jej obklopuje. Areál slouží široké veřejnosti a obsahuje víceúčelovou sportovní halu, veřejné koupaliště a volejbalové kurty. Tvoří zázemí s ubytovacími a stravovacími službami pro návštěvníky tohoto areálu. V soutěži Fasáda roku 2004 za realizaci rekonstrukce stavby Koldům cenu za prvenství převzal architekt Pavel Břežanský. Dům vyrostl pro zaměstnance nedaleké chemičky, kterých v něm mohlo bydlet čtrnást set. Pro děti, jež v něm vyrůstaly, se stal rájem. Blízko les, koupaliště i sportoviště.

"Pro nás jako děti to bylo ideální, že tu byly široké chodby, teplo, pořád světlo, takže jsme si tu mohli hrát. Já byl navíc typ, který pořád musel něco organizovat. Tak jsem pro ostatní děti vymýšlel olympiády, fotbalové i hokejové zápasy, Třeba sprinty na 50 metrů se daly běhat přímo v tehdy propojených chodbách Koldomu. Na chodbách se hrála okýnka s malým míčem, brankami byly prohlubně u dveří, bylo to sice zakázané, ale stejně jsme dělali slušný brajgl. Bydlení tady bylo úplně nejprestižnější. Kdo dělal v chemičce a neměl žádné problémy, nahlásil, že chce byt tady a bez problémů jej dostal. Bydleli tu jak dělníci, tak doktoři, náměstci, vedoucí provozů", vzpomínal pro tisk před dvěma lety správce Drexler, který se do Koldomu nastěhoval jako dvouletý v roce 1952.

Dnes už je možná víc než Koldům známější areál koupaliště SPORTaS Koldům, které je v plném provozu vedle v období červenec až srpen od 9.00 do 19.00 hodin každý den. K dispozici je 50 m bazén s tobogánem, dětské bazény a brouzdaliště, v celém areálu travnaté pláže. Další sportovní vyžití umožňují 3 asfaltová hřiště pro minifotbal, volejbal, nohejbal apod. Příznivci beachvolejbalu mohou využít pískové hřiště, možnost zapůjčení lehátek za poplatek.

Autor: Ervín Dostálek | sobota 3.6.2017 13:22 | karma článku: 9.65 | přečteno: 327x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.