Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 79: Dominanta údolí Labe u Ústí n/L - přírodní rezervace Kozí vrch

4. 06. 2017 7:15:09
Mohutný vrch z tefritického znělce se strmou skalní stěnou vlevo nad zákrutem řeky Labe a zároveň přírodní rezervace, místo, již sedmdesát let navštěvované pravidelně na prvního máje turistickými nadšenci, toť Kozí vrch za Ústím..

Přírodní rezervace západně od obce Povrly v okrese Ústí nad Labem se nazývá Kozí vrch. Je to stejnojmenný vrch o nadmořské výšce 379 metrů n. m. a je významnou krajinnou dominantou labského údolí se všemi geologickými, geomorfologickými, mikroklimatickými jevy a rostlinnými i živočišnými společenstvy skal, sutí a přirozeného dubohabrového lesa. Jedná se o vypreparovaný lakolit budovaný tefritickým znělcem, který vznikl pronikem třetihorního vulkanitu

druhohorními vrstvami slínovců a vápnitých jílovců. Má funkci biocentra regionálního významu. Je to jedna z hor Českého středohoří, skalnatý masiv se strmou skalní stěnou na levém břehu Labe 7 km východně od Ústí nad Labem. Během dvacátého století se lidé výrazně podepsali na dnešní podobě Kozího vrchu - bývalý kamenolom, kdy těžba v něm a zvětrávání vedlo k několika sesuvům, které mají na svědomí škody na majetku, je už řadu desetiletí naštěstí minulostí a nový porost např. tařice skalní a dalších rostlin rány do přírody člověkem způsobené skoro už úplně zahojil. Že se kámen těžit musí, to je zřejmé, ne ale v rezervaci.

Z chráněných rostlin se zde vyskytují např. lomikámen latnatý, bělozářka liliová, tařice skalní, třemdava bílá, koniklec luční, zlatovlásek obecný, plamének přímý a lilie zlatohlávek. V lese převažují duby, habry, babyka, jeřáb a borovice. Lokalita je přístupná po zelené turistické značce zdola od železniční zastávky (na znamení) z Neštědic (součást obce Povrly) a z Mašovic. Na vrchu je morfologicky dobře patrný sesuv z ledna 1770 na severozápadním svahu kopce, jímž byla zasažena osada Veselí při Labi, která dnes už neexistuje.

Kozí vrch je i vyhlídkovým vrchem. Jeho skalní plošina poskytuje téměř kruhový výhled, i když vzhledem ke svojí výšce vůči ostatním vrchům v okolí není příliš daleký. Přesto je z vrchu krásný výhled do údolí Labe, na Bukovou horu, na město Ústí nad Labem i na další části Českého středohoří a okolní obce. Přímo naproti "Kozáku" se nachází významný pivovar Heinekenu (Zlatopramen, Březňák) ve Velké Březně.

Na vyhlídkovou plošinu vede značená odbočka. Zvětralé horniny z Kozího vrchu ohrožovaly v minulosti důležitý mezinárodní železniční koridor vedoucí pod kopcem údolím Labe. Desítky horolezců vybudovaly v minulých letech na skále v několika patrech systém ochranných a záchytných plotů a pozinkovaných sítí pro ochranu mezinárodní tratě Berlín (- Děčín) - (Praha) - Vídeň.

Pro zajímavost: Prvního května 2017 se konal jubilejní 70. ročník Prvomájového výstupu na skalnatý vrchol a stejnojmennou přírodní rezervaci Kozí vrch pořádaný turistickým oddílem Lokomotivy Ústí nad Labem. Prvomájový výstup se koná každý rok, účastní se jej kolem 300 lidí, ale záleží samozřejmě na počasí. Poslední trasa v délce patnácti kilometrů

začínala letos u Domova seniorů z konečné stanice MHD v Ústí nad Labem přes Dobětice, Žežice, Ryjice, hrad Blansko, Mirkov a Mašovice, mnozí ale tradičně volili trasu zespoda z Neštěmic, Neštědic či ze Skalky (také konečná MHD). Byl pestrý program, účastníci obdrželi specielně vydanou vizitku, na programu byla i country skupina, buřty, dětské hry apod. (Viz pro zajímavost pozvánku dole, ale o měsíc zpožděnou). Tak za rok zas - ne už sice jubilejně - na Kozák! U Ústí nad Labem a hlavně Povrlů a Neštědic!

Na konec ještě několik slov účastníků, lovců tzv. kešek, kteří se na Kozí vrch také vypravili: Obludka: "Se Sandym jsme se na Kozí vrch toužili podívat už dlouho, ale nějak se nám to nedařilo. Až krásné počasí nás sem vytáhlo, nejprve zespodu, ale pak jsme kopec objeli a dobyli ho z druhé strany. Procházku jsme si užili, dneska tu bylo báječné, i ten krásný výhled!" Sandy: "Kozí vrch obdivuji už několik let, atak z údolí Labe jsme nahradili snažší cestou z opačné strany, odsud je výstup doslova zadarmo, díky pozvání na toto úžasné místo!" Slamakovci: "Jako děti jsme sem občas zašli z nedalekého sídliště, tak to bylo i trochu vzpomínání. Pěkné místo!"

Autor: Ervín Dostálek | neděle 4.6.2017 7:15 | karma článku: 8.27 | přečteno: 181x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.