Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 80:Správní budova Spolchemie v Ústí nad Labem kdysi nejvyšší u nás

4. 06. 2017 13:47:29
Projekt nové správní výškové budovy mohutně se rozvíjejího Spolku pro chemickou a hutní výrobu, jednoho z nejvýznamnějších koncernů meziválečné Evropy, získal prestižní ateliér, jež soutěžil i o mrakodrap Chicago Tribune v USA...

V Ústí nad Labem, průmyslové metropoli severočeského Ústeckého regionu, se nalézá jedna z nejpozoruhodnějších meziválečných administrativních budov na našem území. Expresionismem ovlivněná stavba představovala v době svého vzniku nejvyšší budovu na území tehdejšího Československa. Než se vedení mohutně se

rozvíjejícího spolku pro chemickou a hutní výrobu v roce 1930 do nové výškové budovy přestěhovalo, když do té doby sídlilo v o mnoho menším neogotickém sídle hned vedle nové budovy. V době svého vzniku patřila tato stavba, kterou si vedení nechalo postavit k 40. výročí svého založení, v Ústí nad Labem k velmi výstavným. Výzdobu interiéru dostal na starost malíř Josef Reiner.

Nová výšková správní budova Spolku byla již třetím objektem tohoto určení. Nejstarší z nich z roku 1857 byla poškozena během povodní a zbourána, druhá, postavená v roce 1895, jak již bylo uvedeno, se nachází dodnes v bezprostředním sousedství mrakodrapu - dnešního sídla firmy. To v roce 1930 bylo tedy postaveno z důvodů, že stávající budovy ústeckého spolku již nedostačovaly jednomu z nejvýznamnějších koncernů

meziválečné Evropy. Ateliér Lossow a Kühne, který byl osloven a pověřen vypracováním projektu, měl ve světě velkou

prestiž. Zúčastnil se totiž mezinárodní soutěže na mrakodrap Chicago Tribune v USA (1922 až 1924), kterou obeslali architekti zvučných jmen, např. Adolf Loos a další. Spolu s projektem nové správní budovy chemička svěřila firmě také zakázku na několik vil a činžovních dom. pro své zaměstnance. Budova vystavěná v letech 1929 až 1930, představuje dodnes dominantu západní části Ústí nad Labem. Ve své době byla se svými deseti podlažími a 44 metry výšky nejvyšší výškovou budovou v Československu.

Dnes reprezentuje naši republiku ve světové databázi mrakodrapů a pro svou architektonickou hodnotu byla už dlouhodobě i v zájmu Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a v červenci roku 2014 byla s konečnou platností prohlášena kulturní památkou i přes námitky upozorňující na několikanásobné narušení původního rázu a charakteru budovy jako celku. Stavba

totiž stále plní funkci správní budovy chemičky, ohledně provozu jsou však na ni, na rozdíl od minulosti, kladeny náročné požadavky, které vyvolaly a dále vyvolávají potřebu řady konstrukčních změn. Jedná se především o oblast bezpečnosti a požární ochrany. Prudký rozvoj informačních technologií pak sebou přiináší nutnost instalace datových a počítačových sítí. Přestože na svou dobu byla budova vybavena nejmodernější technikou, pro její stávající využití je samozřejmě již dávno překonána a musela se vyměnit. Ve správní budově Spolku je jako jen na několika místech u nás dochován dnes už poměrně historický výtahový systém páter noster.

Vedle hlavní správní budovy Spolku na okraji areálu stojí tzv. "stará" správní budova kdysi největšího podniku chemické výroby Rakouska-Uherska. Byla postavena v roce 1895 v novogotickém stylu a je pozoruhodná díky alegorické výmalbě hlavního schodiště a zasedací síně. Autorem výjevů z let 1897 a 1900 je ústecký malíř Josef Reiner. Na stěnách jsou rozměrné fresky s alegorií triumfu průmyslu a jiné, zasedfací místnost je vykládána neogotickými dřevořezbami. V současné době se budova prodává, zatím se to ale nedaří. Dům zařadil do svého televizního cyklu Šumná města architekt David Vávra. "Neogotická budova svědčí o aristokratickém tradičním vkusu jednoho z nejvýznamnějších ředitelů Spolechemie doktora Maxe Schaffnera", glosoval Vávra.

Autor: Ervín Dostálek | neděle 4.6.2017 13:47 | karma článku: 8.08 | přečteno: 201x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.