Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 83: Sulevický zachránce Vídně před Turky odpočívá pod Milešovkou

6. 06. 2017 13:03:07
Před 7 lety to bylo 400 let od narození významného šlechtice ze severu Čech Kašpara Zdeňka Kaplíře ze Sulevic, jejž ocenil za obranu Vídně před Turky císař Leopold I. Kaplíř tenkrát udělal z vísky Milešov kulturní centrum oblasti.

Možná na svou minulost trochu zapomínáme. Kdo asi ví, a to nejenom z mladých, že v kryptě kostela v Milešově pod Milešovkou v Ústeckém kraji leží ostatky českého šlechtice Zdeňka Kašpara Kaplíře ze Sulevic, který byl za zásluhy povýšen do stavu říšských hrabat. Proč? Když totiž stotisícová armáda osmanských Turků oblehla 14. června 1683 Vídeň, bránu Evropy, jmenoval císař Leopold I. dvaasedmdesátiletého českého šlechtice Kašpara Zdeňka ze Sulevic hlavním představitelem civilní administrativy Vídně, když vojenským velitelem byl určen hrabě Ernst Rüdiger Starhemberg. Obrana Vídně se tehdy stala klíčovým zájmem celé evropské křesťanské civilizace, postup Turků Evropou už bylo potřeba někde zastavit, ale pomoc přicházela příliš pomalu. Severočeský šlechtic stál při hrůzném obléhání 62 dnů v čele města a jeho zásluha na záchraně Vídně byla obrovská. Převzal totiž i vrchní vojenské velení v době, kdy velitele Starhemberga vyřadilo zranění. Teprve až když 12. září dorazila vojska v čele s andělskými husary polského krále Jana III. Sobieského, byli v bitvě u vrchu Kahlenberg dobyvační Turci na hlavu poraženi.

Za obrovskou zásluhu na záchraně Vídně českého šlechtice Zdeňka Kašpara Kaplíře ze Sulevic císař vyznamenal. Maršálská šerpa a hůl, kterou dostal od císaře Leopolda na počátku prosince 1683, se dnes nacházejí v biskupské rezidenci v Litoměřicích. Uznání mu tehdy vyslovil i polský král Jan III. Sobieski. Pětasedmdesátiletý šlechtic Kaplíř zemřel ve Vídni dne 6. října 1686. A do rodové hrobky, kterou vybudoval v kostele sv. Antonína Paduánského v Milešově, bylo jeho tělo uloženo o čtrnáct dní později 20. října 1686.

Na konci června roku 2010 provedli pracovníci Národního památkového ústavu, územní pracoviště

Ústí nad Labem, zaměření a fotodokumentaci hrobky milešovského kostela. V otevřené tumbě, která byla v minulosti vykradena, ležely kosterní ostatky, s největší pravděpodobností patřící Kašparu Zdeňkovi Kaplířovi, jak o tom informovala tisková mluvčí Biskupství litoměřického v tomto roce. Zároveň zde v biskupské rezidenci natáčel štáb České televize záběry tzv. kaplířovských

památek - maršálské šerpy, hole a špacírky - do dokumentu nazvaného "Téměř zapomenutý zachránce Vídně, Kašpar Zdeněk Kaplíř ze Sulevic", odvysílaného roku 2010 na podzim. Kromě natáčení v biskupské rezidenci pořizovali filmaři záběry i na zámku v Milešově a také na zámku v Benešově nad Ploučnicí, kde se nachází olejomalba (výše na foto), jediný zachovalý portrét Kašpara Zdeňka Kaplíře ze Sulevic. Natáčení probíhalo i v kostele sv. Jana Paduánského v Milešově.

V roce 400 let od Kaplířova narození, tedy v roce 2010 odsloužil generální vikář litoměřické diecéze v milešovském kostele mši svatou za účasti rakouského vyslance a ředitele Rakouského kulturního fóra. V Milešově se poté uskutečnila slavnost "Kašpar Zdeněk Kaplíř ze Sulevic - český obránce Vídně". Uspořádaly ji obec Velemín - Milešov, Biskupství litoměřické, Rakouské kulturní fórum v Praze a vojenské historické regimenty.

Krátce ještě pár slov ke kostelu sv. Antonína Paduánského v Milešově, kde se ostatky tohoto významného Čecha nacházejí: Kostel byl založen roku 1669, postaven asi v létech 1675 - 80 dle návrhu Antonia della Porta nákladem Kašpara Zdeňka Kaplíře. Upraven byl v 18. a 19. století. Stavba je raně barokní, jednolodní, obdélná, s bočními kaplemi. Hlavní průčelí je tříosé - ve střední části se nacházejí obdélný portál s rokokovými dveřmi z roku 1756, ve sloupové edikule se segmentovým štítem je umístěn znak Kašpara Zdeňka Kaplíře. Autorem barokních soch sv. Vojtěcha, Prokopa, Vaclava, Ludmily a Víta je A. Kitzinger.

12. září 2010 se uskutečnila oslava k výročí 400 let Kaplířova narození, již zahájil slavnostní průvod s hudbou vojenských historických regimentů, po němž se uskutečnila slavnostní mše svatá. Oslavy se zúčastnila mezi čestnými hosty i Adrienne hraběnka Korff-schmising-Kerssenbrock, potomek rodu Kaplířů. Po čestné salvě v souvislosti s obnovením tradice kaplířovských oslav v Milešově a dle starého zvyku, představitel města Vídně rozdal dvaašedesát symbolických "zlatých" mincí dětem. Následoval průvod s hudbou a ukončení oficiální části slavnosti. Odpoledne pak na hřišti v Milešově proběhlo zábavní odpoledne.

Ještě něco málo ze zajímavého a naplněného Kaplířova života: Pocházel z třebívlické větve Kaplířů, jeho děd Kašpar Kaplíř ze Sulevic byl jedním mezi 27 českými pány popravenými za účast ve stavovském odboji po tzv. Bílé hoře v roce 1621 na Staroměstském náměstí v Praze. Mladý Kašpar Zdeněk strávil mládí v exilu, studoval na gymnáziu ve Zhořelci a na univerzitách ve Franeker a Leydenu. Během třicetileté války bojoval ve službách Sasů a Švédů proti Habsburkům.. V roce 1641 přestoupil do císařské armády a konvertoval ke katolicismu. Pak válčil deset let v Itálii ve službách španělských Habsburků. Jako čtyřiapadesátiletý zakoupil od svého vzdáleného příbuzného Karla

Kaplíře panství Milešov. Přebudoval barokní zámek a v obci založil nový kostel sv. Antonína Paduánského. Ze zapadlé vísky v Českém středohoří vytvořil významné kulturní centrum. Na zámku vybudoval vynikající galerii údajně s obrazy Rafaela, Rubense, Tiziana, přátelil se s Bohuslavem Balbínem, podporoval hudbu a divadlo apod. Postupoval dále i ve své kariéře, v 70. letech 17. století se účastnil války, kterou vedl císař Leopold I. s francouzským králem Ludvíkem XIV. o vliv v Nizozemí, v r. 1674 byl povýšen do hraběcího stavu a v r. 1679 se stal viceprezidentem dvorské válečné rady. Ovšem největší proslulost mu vynesla o čtyři roky později jeho významná účast na vedení obrany Vídně před Turky r. 1683!

Autor: Ervín Dostálek | úterý 6.6.2017 13:03 | karma článku: 14.31 | přečteno: 234x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.