Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma- 85: Na mosteckém Hněvíně vyráběl zlato i alchymista Edward Kelley

7. 06. 2017 16:52:54
Angličan Magistr Kelley byla významná evropská osobnost, alchymista známý výrobou zlata či stvořením umělé ženy, zprvu oblíbenec císaře Rudolfa II., pak jeho vězeň na mosteckém Hněvíně, dnes pod tímto názvem i muzikál a 12° pivo.

Nad severočeským městem Most se vypíná ve výšce bez metru čtyř set metrů hrad jako z pohádky. Nazývá se stejně jako vrch na kterém stojí - Hněvín. Dnešní podoba vychází z historizující rekonstrukce z přelomu 19. a 20. století. Z jeho ochozů je krásný výhled na Most, jeho okolí, Krušné hory i vrcholy Českého středohoří. Opevněné dřevěné hradiště tu bylo již v 9. století, o čtyři sta let

později kamenný nedobytný hrad, mající strategickou polohu. V překladu z němčiny se nazýval Zemská stráž, předtím Zámecká hora. Název Hněvín získal až později, údajně podle jména Hněva, jednoho ze zakladatelů. Hněvín byl důležitý hrad, zvlášť když se Most stal královským městem. Roku 1482 se zde dokonce konal sjezd saských knížat s králem Vladislavem, ne kterém došlo na dlouhá léta k narovnání vztahů mezi Čechy a Sasy. Za vlády Rudolfa II. zde pobývala evropská osobnost alchymista Angličan Edward Kelley, císařův oblíbenec, pak vězeň, který nakonec na mosteckém hradě roku 1597 zemřel. (Nebo nakonec ne? Viz dále!)

Za třicetileté války dobyli po delší době hrad Švédové a poté byl zbourán a rozebrán. Obnova hradu začala na konci 19. století. Dnes je zde hotel s restaurací, rozhledna a hvězdárna. Na terasách byly obnoveny vinice. Na hradě se koná vždy v červnu Den magistra Kelleyho. Se statutárním městem Most spolupracuje na této akci i Mostecké divadlo několik let. Kromě bohatého programu pro děti, ukázek dobových řemesel, šermířských výstupů, výtvarných soutěží, čar a kouzel, nebo různých překvapení, nechybí ani divadelní představení. Někdy nechybí ani kaskadérský útěk z hradního vězení v podání některého z herců, který tak užaslým návštěvníkům připomíná skutečnou historickou událost, protože, jak známo,

magistr Kelley na hradě Hněvín nejen svého času nedobrovolně pobýval, ale také z něj dobrovolně utíkal. Na odvážné slaňování (zpodobňovatele) alchymisty Kelleyho se přicházejí v červnu podívat tisíce Mostečanů včetně zástupců vedení města. Během slavností bývá rovněž přístupná Dílna magistra Edwarda Kelleyho s interaktivní zážitkovou expozicí. Bývá i možnost si nechat vyrazit vlastní minci z hliníku či z cínu a stranou zájmu nezůstává ani hvězdárna, otevřená někdy i po celý den.

Tak tedy otázka: Kdo vůbec byl magistr Edward Kelley, jehož jméno je s Mostem a Hněvínem spojeno? Pocházel z Anglie a jako jeden z mála dosáhl značných výsledků na vědeckém poli. Navštěvoval po určitou dobu i univerzitu v Oxfordu. Po odstěhování z Anglie do české země se dal najmout do služeb císaře Rudolfa II. Ten ho jmenoval rytířem a on sám zakoupil tzv. Faustův dům v Praze na Karlově náměstí.

Podle některých jeho touha po úspěchu ho přivedla k ovládnutí časoprostorové smyčky prvního řádu, která umožňuje náhled do jiné časové dimenze, aniž by bylo možné do ní vstoupit a jakkoliv ji ovlivnit. Toto umění bylo prý známo již od roku 2560 př. n. l. a předávalo se pouze zasvěceným. Pro veřejnost byl magistr Kelley znám údajně

výrobou zlata nebo stvořením umělé ženy (bylo možno vidět ve filmu Pekařův císař s Janem Werichem), když pokusy ale nedopadly vždy podle jeho přání a dostalo se mu označení šarlatán. Na počátku 90. let 16. století si žil Kelley skutečně na vysoké noze na dvoře císaře Rudolfa II., ale pouze do té doby, kdy upadl v nemilost, poté co zabil v zakázaném souboji dvorního úředníka a byl vězněn zprvu tři roky na Křivoklátě. Pro toto a velké množství dřívějších dluhů se ocitl k stáru ještě navíc ve vězení pro dlužníky, tentokráte na hradě Hněvín v Mostě, kam byl převezen z jiného, méně bezpečného vězení. Tady na Hněvíně, který dobře znal, z Mostu totiž pocházela jeho manželka Johana Westonová, měl povoleno konat na hradě

pokusy a dokonce zde sepsal pojednání o kameni mudrců, kterým chtěl obměkčit císaře, což se mu ale nepovedlo.

Po několikátém útěku, kdy sešplhával z okna, mu došly síly, zřítil se a zlomil si obě nohy, svou zdravou i tu druhou, která mu byla po jiném neúspěšném útěku amputována, tedy umělou-dřevěnou. Velké bolesti z nekvalitně ošetřené zlomeniny ho donutily vzít si neznámý jed a tak se 1. listopadu r. 1597 (jiné prameny uvádějí roky

1594 či 95) Kelley otrávil. Nikdo však neví, kde je jeho hrob. Jeho životní historie pravděpodobně v tomto roce ale neskončila. Poměrně důvěryhodná verze praví, že to byla pouze předstíraná smrt, aby se mohl plně věnovat svým výzkumům, či změnil svou identitu, protože se pro velké dluhy nemohl po českých zemích volně pohybovat. Několikrát pak prý ještě zasáhl i do vývoje bitev 30-ti leté války, kdy vyzbrojoval chemickými látkami přepadový oddíl Albrechta z Valdštejna. Nakonec prý pracoval v několikanásobné konspiraci a jeho stopa končí r. 1642.

Autor: Ervín Dostálek | středa 7.6.2017 16:52 | karma článku: 8.78 | přečteno: 149x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.