Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 82: 500 let přesunutého chrámu v Mostě - je i v Guinessově knize

6. 06. 2017 7:45:53
Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě má významné kulaté jubileum, už veřejná sbírka, jež vynesla v 16. století 12 tisíc kop zlatých i stavba a pak také jeho stěhování před čtyřiceti lety byly unikátními záležitostostmi..

Síňové trojlodí s hranolovitou věží v hlavním průčelí gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě je stavitelským skvostem. Proslulost získal především v roce 1975, kdy byl přesunut po kolejích 841 metrů, aby byl zachráněn z města, které se chystalo být srovnáno se zemí kvůli těžbě uhlí. V Guinessově knize rekordů je jeho přesun zapsán jako přeprava nejtěžšího předmětu všech dob na světě po kolejích. Kostel se nachází v severní části města za Mosteckým koridorem, asi 1 km západně od nádraží. Když původní kostel ze 13. století shořel, po požáru vznikl v 16. století nový. Později po rozhodnutí o likvidaci starého Mostu v roce 1975 bylo unikátní technickou akcí deset tisíc tun jeho váhy přesunuto o 841 metrů rychlostí 3,16 cm za minutu za 27 dní.

Jak to v Mostě tenkrát ve středověku s novým kostelem začalo? Roku 1501 potvrdil papež Alexandr VI. na přímluvu krále Vladislava II. městu patronátní smlouvu nad kostelem, kterou do té doby vykonávali Křížovníci od Prahy. Opravu kostela dostalo na starosti město, ale jelikož šlo o velkou stavbu financování muselo být doplněno veřejnou sbírkou ve prospěch nového kostela. Tu umožnil svým vyjádřením nejprve papež Lev X. a pak i král Ludvík Jagellonský ale i polský král Zikmund. Peníze se vybíraly v Čechách, na Moravě, Sasku, Lužici i Slezsku. Celkivě se vybralo přes 12 000 kop zlatých, z nichž třetina byla odevzdána papežské kurii. Zbývající peníze se použily na stavbu mosteckého kostela.

Dne 24. června 2017 uplyne 500 let od položení základního kamene v roce 1517 kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. K tomuto významnému jubileu bude 21. června 2017 vydána poštovní známka, o což se zasloužil Českojiřetínský spolek. Jako autor poštovní známky byl vybrán akademickýmalíř pan Jan Kavan, rytcem je Miloš Ondráček. Návštěvníky akce k 500. jubileu vzniku tehdy nového kostela čeká bohatý program, který započne slavnostním průvodem ve 12.45 hodin.

Posuňme se v dějinách do naší doby, respektive do minulého století. Roku 1964 byla schválena postupná demolice staré zástavby Mostu. Bylo rozhodnuto, že při těžbě uhelných zásob pod městem bude děkanský kostel zachráněn. Na záchranu kostela bylo vypracováno 11 variant. Jako nejvhodnější, i když ne nejlevnější, varianta bylo nakonec zvoleno přesunutí kostela jako celku o několik set metrů dál do sousedství gotického kostela sv Ducha a vedlejšího barokního špitálu. Tím ovšem došlo k oddělení kostela od samotného města koridorem dopravních a inženýrských sítí. Byl proveden detailní

stavebně historický průzkum a vybudován depozitář. V roce 1972 byla rozebrána kostelní věž a zahájeny zabezpečovací práce. Došlo ke ztužení chrámové klenby, vybudována transportní dráha. 53 transportních vozíků ze Škody Plzeň pracovalo na hydraulickém principu, velín byl umístěn přímo v kostele. Byl to prosklený přístavek na přídi kostela 11 metrů nad kolejištěm propojený s kostelem mnoha kilometry kabelů a hadic s kapalinou, které přiváděly signály od elektromagnetických čidel do řídícího počítače. Přesun začal 30. září 1975 a skončil 27. října. Následovalo zabezpečení stability stavby a postupná renovace.

Pro veřejnost byl kostel Nanebevzetí Panny Marie opětovně zpřístupněn od roku 1988. V roce 1993 byly po dvou letech dokončeny stavební a restaurátorské

práce na 17 m vysokém barokním oltáři a kostel mohl být vysvěcen. Vysvěcení kostela provedl 19. a 20. června roku 1993 Biskup Josef Koukl.

V mosteckém kostele se několikrát v roce konají bohoslužby a také svatební obřady, jež mohou být jak civilní, tak církevní. Z původního bohatého vybavení chrámu se dochovala řada umělecky hodnotných děl, dokládajících provázanost se sasko-míšeňským okruhem. Nedílnou součást interiérové architektury tvoří už renesanční reliéfní polychromované výjevy Starého a Nového zákona na poprsnici empory.

Dochovala se také gotická kazatelna s nově objevenými původními malbami výplňových polí, křtitelnice a pastoforium, přemístěné k sakristii z prostoru presbyteria v souvislosti se stavbou barokního oltáře. Do kostela se vrátily renesanční kamenné epitafy významných mosteckých měšťanů, např. Mikuláše Riese, zlatníka a dlouholetého ředitele stavby chrámu, i epitaf Uršuly a Magdaleny z rodu Veitmile. Správu kostela zajišťuje Národní památkový ústav, je tedy ve vlastnictví státu. 8. února 2010 se kostel Nanebevzetí Panny Marie stal Národní kulturní památkou.

Prohlídkové okruhy jsou dva: První se nazývá "Prohlídka lodi kostela", druhý pak "Výstup na věž kostela." Gotický kostel byl vystavěn po požáru města v roce 1515 podle plánů Rejtova žáka Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu na místě raně gotické baziliky. Ze staršího kostela se dochovala pouze krypta. Stavba nového chrámu, zasvěceného Panně Marii, byla zahájena roku 1517 a trvala až do začátku 17. století. Tento první prohlídkový okruh obsahuje kromě prohlídky samotné lodi kostela také promítání filmu o přesunu v roce 1975. Ve druhém okruhu nazvaném "Výstup na věž" návštěvníci

zdolají 197 schodů a mají možnost si prohlédnout ve věži kostela umístěnou stálou výstavu fotografií, na nichž je zobrazeno původní město Most a jeho bourání, ve vyšších patrech pak fotografie zaznamenávající přípravy na stěhování kostela a jeho samotnou realizaci - tedy přesun v roce 1975. Jsou zde i letecké snímky. Děti do 15 let mohou na věž pouze v doprovodu dospělé osoby. Cca 50 metrů od kostela je zdarma k dispozici parkoviště, kam možno zajet i autobusem či obytným vozem. Okolím kostela vedou také cyklistické trasy. V kostele se koná ještě 21. 6. koncert houslového virtuosa Václava Hudečka a 13. srpna bohoslužba na počest svátku Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

Autor: Ervín Dostálek | úterý 6.6.2017 7:45 | karma článku: 5.88 | přečteno: 119x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.