Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 84:Živé jubileum Porty (výstava v Muzeu) i Fešáků v Ústí nad Labem

7. 06. 2017 6:51:44
Půlstoletí hudební soutěže, která začala a vrátila se do Ústí nad Labem, jejímž důležitým účastníkem bývá skupina Fešáci - kdysi domácí původně ústecká s vynikajícími interprety a množstvím hostů, slavící padesát let existence.

Porta znamená kromě významu brána také český soutěžní hudební festival. Byl založen v roce 1967 v Ústí nad Labem. Název festivalu je inspirován údolím Labe "Porta Bohemica - Brána Čech", ležícím v místě, kde řeka prochází Českým středohořím.

Zakladatelem Porty byl ing. Jiří Šosvald (učil jsem s prominutím kdysi jeho dceru), kapelník westernové kapely AZ Septet, The Strangers a C Studio Jiřího Šosvalda, který Portu s několika kolegy vyprojektoval jako festival country a western hudby. Organizátoři přizvali ještě i trampy - o trampskou část Porty se staral Jaroslav Velínský - "Kapitán Kid", který se přistěhoval z Liberce.

"Shodli jsme se, že vzhledem k žánru a našemu kraji by měl název mít něco společného se zdejší přírodou nebo tak nějak. A tu jsem uvedl, že skalní útvar, kterým řeka Labe vtéká do Ústecka, nese odjakživa název Česká brána - latinsky Porta Bohemica. Jenže to se nám zdálo moc dlouhé a tak nějak příliš reálně lokální a tak jsme hledali dál. Nic kloudného jsme ale nevymysleli, až Zbyněk Jelínků prohlásil, že lidé přece vědí, že Porta není v Číně, a že tu Bohemicu můžeme kliďánko vynechat, řekl ing. Šosvald prý na první schůzce festivalového výboru v roce 1966, kde mimo jiné vznikl její název.

Festival prošel za půl století nejednoduchým vývojem. V sedmdesátých letech přišla normalizace a bylo obtížné vše probojovávat. A po událostech listopadu 1989 se v kultuře objevilo mnoho možností a Porta už neměla to výsadní postavení, které si vytvořila. Dnes má festival oblastní kola, která organizují jednotliví pořadatelé a zastřešuje je Česká tábornická unie obnovená po roce 1989. Z nich se postupuje do národního finále v Řevnicích a také do mezinárodní soutěže v rodišti Porty do Ústí nad Labem. A tam se tedy v minulých dnech konal

její 51. ročník (dole přiložena loga hlavních partnerů). A ten byl ve znamení hvězd. Pátek patřil báječným Petrovi a Hance Ulrichovým a jejich Javorům, sobota maratonu Fešáků. A neděle písničkářům, mj. ústeckému populárnímu Petru Lüftnerovi, Vojtovi Kiďáku Tomáškovi, či Jiřímu Schmitzerovi i jiným. Také Vodníkům, kteří hráli i v sobotu a jejichž Kristýna se stala miss Porty(foto dole). Na sobotní večer se mnozí těšili už dlouho předem. Od půl osmé až do zavírací

hodiny, tedy do deseti, to tu patřilo Fešákům a jejich ústeckým předchůdcům. Sobota byla také jediným dnem, kdy se platilo vstupné, slušných 60,- Kč za osobu. To jde. Speciálním hostem byla dobře rozjetá parta (již dnes nežijícího) Pavla Brümera, Cadillac a pražská Rekonvalescence. Její Ivan Halada má hlas jako (další bohužel již zesnulý) Jindra Šťáhlavský s jeho Jarem. Zaujal odjezd dvou nablýskaných harleyů od pódia a na jednom z nich kytarista a zpěvák hutného hlasu Kaizr.

Nostalgický koncert Fešáků začal logicky jejich předchůdci Bluegrass Hoppers s prvním kapelníkem Fešáků Karlem Poláčkem, Robertem Mouchou, Emilkou Petráškovou, Radkem Stankem a dalšími. A finále s Linkou, Mouchou, Knym,

Slezákem, Malíkem i exzpěvačkami skupiny Erikou Horkou, Hanou Horeckou (Cohenovo Hallelujah) a Hankou Mladou s novým citlivým textem Tomáše Choury z Homole pod Pannou (s prominutím také můj někdejší žák). Kapela představila nové supraphonské 3CD Fešáci 50 let, kde je 60 hitů spolu s knihou "Fešáci 50 let" s historií, zpěvníkem a fotkami, která ovšem vyšla v omezeném nákladu a dá se koupit jen na jejich koncertech a v e-shopu aospublishing.

Ale co je ještě možné absolvovat i když koncert už skončil? V muzeu města Ústí nad Labem je zároveň instalována unikátní výstava. Mapuje historii trampského hudebního soutěžení pod názvem Porta. Expozice zachycuje první krůčky soutěže a je oslavou jejich padesátých narozenin

- soutěž vznikla v roce 1967, nultý ročník nebyl, ale narození je jasný pojem. Takže 51. ročník soutěže. Každý panel zachycuje jeden ročník i s výherci s fotkami. Jsou přiloženi i "Portýři" - tento průvodce a tiskovina existovaly

v každém ročníku Porty. Je to lahůdka pro pamětníky. Přijel i vzácný host, tramp Piťo Orosz, čtyřiaosmdesátiletý Slovák, který se zúčastnil prvního úvodního ročníku Porty a pak i dalších a byl oceněn na místě Zlatou portou.

Já sám (s prominutím) jsem do Ústí nad Labem přišel těsně před vznikem Fešáků a provázejí mne celým životem - hlavně jejich tradiční Vánoční salony. Nezapomenutelní výše uvedení a další zpěváci a hudebníci, (loni zesnulý) Jan Turek, Franta Pátek, kapelník Kny, kromě nich i spíkři Petr Novotný, krušnohorec Pepa Alois Náhlovský, Mladý,

i zpěvák Michal Tučný a jeho současný "náhradník" bagrista z Plzně, ale řada jiných - ti zůstávají v paměti natrvalo. A navíc (musím soukromě s prominutím dodat) jsem se na ústecké Laguně ve čtvrti Severní Terasa, kde se akce konala setkal (tak jako většinou) i tentokrát s celou plejádou mých dávných i současných známých, ošetřujících zubařů, lékařů, dvojníků, kamarádů, fotografů na svatbě mé dcery, i bývalých žáků, no prostě nádhera, i když v sobotu začalo po hodině a půl fešácké muziky kolem deváté večer lehce pršet a já (na rozdíl od mé ženy s chutí) mohl odejít na televizní fotbal - finále Ligy mistrů Real Madrid - Juventus).

Autor: Ervín Dostálek | středa 7.6.2017 6:51 | karma článku: 8.77 | přečteno: 107x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.