Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 89: Už jste potkali slona na ulici ? V Ústí nad Labem to možné je

9. 06. 2017 8:18:01
Asi nejsvažitější ZOO u nás má dolní vchod na úrovni řeky Labe a od horního krásné výhledy do labského údolí i okolní kopce, zahrada s chovatelskými úspěchy např. orangutana bornejského, když jen r. 2011 se tu narodilo 411 mláďat.

V příjemném prostředí na svahu Mariánské hory se rozkládá Zoologická zahrada v Ústí nad Labem. Má dva vstupy, ten hlavní je dole zhruba na úrovni řeky Labe, ten druhý vysoko nad labským údolím na zastávce MHD (na znamení) v zatáčce serpentiny spojující čtvrť Dobětice (nahoře) s Krásným Březnem (dole). Je to pravděpodobně nejsvažitější ZOO v republice, od dubna do října jí projíždí takový ten

turistický silniční vláček. Jsou zde hlavně tropické a exotické druhy zvířat, samozřejmě i žirafy a sloni. A sloni, ti jsou se svými ošetřovateli zvyklí každodenně se procházet po cestách zahrady a někdy je možno je spatřit i mimo areál při silnici-ulici vedoucí do čtvrti Dobětice. Pýchou chovatelů jsou orangutani, už zde dokázali odchovat čtyři mláďata orangutana bornejského. Zahrada je velmi pyšná na své chovatelské úspěchy, třeba i vzácného levharta mandžuského. Např. v roce 2011 se tu narodilo 411 mláďat různých druhů zvířat.

Předchůdcem ústecké ZOO byla ptačí rezervace, kterou od začátku 20. století budoval ústecký podnikatel a milovník přírody Heinrich Lumpe, v celé Evropě známý ornitolog. Byl to významný ústecký podnikatel a obchodník kovovým zbožím. Na počátku 20. století odkoupil od obce Ústí nad Labem na místě bývalé cihelny na svahu Mariánské skály pozemky, o nichž věděl, že jsou místem častého výskytu drobného ptactva a založil zde soukromou ptačí rezervaci známou pod názvem Lumpepark. Jeho záměrem bylo poskytnout ptactvu žijícímu na území města klid k hnízdění a zabezpečení krmiva na zimu a ostatnímu ptactvu nabídnout místo k odpočinku s dostatkem potravy

při jarních a podzimních tazích. K výstavbě bylo použito velké množství těžkých velkých kamenů a z Duryňska bylo dovezeno 20 vagonů tufu, jako materiál pro ptačí hnízda a jezírka. Byly zhotoveny desítky ptačích budek a vysázeny stovky stromů a keřů, vybudován systém kaskád a vodopádů, malebné jezírko s vodotryskem.

Dnes zde mohou návštěvníci spatřit kolem 1300 zvířat z více než 240-ti druhů. Mnoho z nich je vzácných. Ústecká ZOO se podílí i na celosvětové záchraně vzácných a ohrožených druhů zvířat. V rámci mnoha mezinárodních

záchranářských programů se jí podařilo rozmnožit řadu druhů vzácných zvířatnapř. orangutana bornejského, levharta mandžuského, či nosorožce tuponosého. V ZOO je i pavilon šelem, exotárium, velké výběhy pro nosorožce, žirafy, slony, zebry a antilopy. Pro děti pak makety zvířat, kontaktní místo s druhy domácích zvířat "Dětský svět" a "Dětská ZOO" a "Naučná stezka dinosaurů." Koná se zde i řada předváděcích akcí - krmení zvířat, procházky slonů a jejich cvičení, ukázky dravců, apod.

Z novinek ZOO uveďme, že v Ústí mají nové irbisy neboli levharty sněžné, kteří sem přišli z německé ZOO Karlsruhe. Jsou to dva bratři Deleg a Dipendu, dva roky staří, z nichž jeden po dosažení dospělosti bude vyměněn za samici. V pátek 2. června se v ZOO uskutečnila akce věnovaná dlouhodobě nemocným a handicapovaným dětem, Noc snů a to už po desáté. Děti obdržely dárkové tašky a vydaly se na prohlídku, některá zvířata

mohly i krmit, vyzkoušely si různé pohádkové aktivity, jako lovení zlaté rybky, hledání princezny, poté i slavnostní krmení tuleňů, apod. Byl to neopakovatelný večer. Již předtím, 23. května byl přestěhován aligátor Libor do venkovní letní expozice.Toto stěhování je pro pracovníky ZOO už rutinní záležitostí, ale je vždy zapotřebí opatrnosti, nikdy se neví, co se může stát.

Autor: Ervín Dostálek | pátek 9.6.2017 8:18 | karma článku: 0.00 | přečteno: 44x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.