Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásu hledejte i doma - 90: Úplně nejhlubším údolím republiky je kaňon řeky Labe u Hřenska

9. 06. 2017 13:26:09
Dnes poslední díl blogu: Krásu hledejte i doma, č.90. Možná, spíš určitě, už nebude zveřejněn. V každém případě sever, pro někoho divoký, je krásný, ač původem Pražák z Královských Vinohrad, zamiloval jsem si to tady navždycky...

V červnu roku 2010 bylo území na pravém břehu řeky Labe mezi Děčínem a Hřenskem vyhlášeno Národní přírodní rezervací Kaňon Labe. Předmětem ochrany jsou lesní porosty, pískovcové skály a přírodní stanoviště a druhy rostlin a živočichů. Údolí Labe v závěrečné části toku řeky na našem území je destinace mimořádného významu a patří mezi evropské rarity. Představuje hluboký zářez do pískovců Děčínské vrchoviny a svou hloubkou, dosahující místy až 300 metrů v pískovcové tabuli, přesahuje všechna ostatní údolí v České republice. Geomorfologicky ojedinělý útvar pravého svahu kaňonu Labe tvořeného formami pseudokrasového reliéfu v kvádrových pískovcích svrchní křídy vyskytujícími se zde především v podobě rozsáhlých skalních stěn, věží a složitě členěných hřbetů, suťových polí, soutěsek a jeskyní. Tok řeky Labe, kterými projíždějí výletní lodě, je lemován pískovcovými skalami, na něž je nejpěknější pohled z vyhlídek na skalách. Na levém břehu Labe se dají rozpoznat skalní útvary nesoucí název Strážce Prostředního Žlebu, Hřebenová jehla, Jeptiška, Labská panna, Strážce mýtiny, Dolnožlebská jehla a Protěžová věž. Na pravém břehu je Růžový hřeben a turisticky vyhledávané místo Růžová vyhlídka, Rudolfův kámen, Hradní věž, Růžová palice a jiné další.

Jaká je historie této oblasti? Ve 13. století patřil kaňon k území "Hvozdu", což byla rozsáhlá lesní společenstva na hranicích českých zemí v šířce desítek kilometrů, tzv. Královský hvozd. Ten měl primárně obranný charakter. Těžba dřeva probíhala postupně od okrajových pozemků až po lesy ve vyšších polohách. Důležité bylo plavení dřeva po Labi (zmínka o tom je už z r. 1057) a jeho přítocích (Suchá Kamenice až do 19. století). Dřevo se vyváželo do Německa. Císařský patent vedl k omezení těžby v polovině 17. století, kdy se projevila rozsáhlá devastace některých oblastí a bylo třeba jí zamezit. Ve druhé polovině 18. století se začalo s umělým zalesňováním, neboť při budování železnice se dřeva poměrně dost spotřebovalo,. Zlepšení poměrů přinesl masivní dovoz uhlí a těžba dřeva tak výrazně klesla.

A zase - co příroda oblasti dnes? Odborný průzkum zde prokázal navíc výskyt řady druhů organizmů, které byly pokládány u nás již za vyhynulé. Údolí je v těchto místech rovněž významnou migrační cestou - k nám jím vstupuje řada druhů živočichů a rostlin a naopak opačným směrem se organizmy z české kotliny šíří na sever. Jediná přímá spojnice mezi Severoněmeckou nížinou a Českou kotlinou je tak biokoridorem prvního řádu srovnatelná např. se soutěskou Železná vrata na Dunaji. Kaňon Labe sehrál velmi důležitou, někdy i problematickou roli, ve vzájemných vztazích s naším nejvlivnějším sousedem Německem. Archeologické nálezy ukazují, že oblast nebyla jen neprostupným hvozdem, ale i "dálnicí pravěkých a historických kultur". Problémy přineslo vyhlášení Národní přírodní rezervace horolezcům, ale v roce 2010 bylo s určitým omezením přijato povolení pro horolezeckou činnost. Vyhlídkové plavby a pravidelnou dopravu, školní výlety, soukromé akce či svatby zajišťuje na dolním toku Labe mezi Děčínem a Hřenskem Labská plavební společnost s.r.o.

Kaňon Labe představuje stanoviště pro řadu ohrožených, chráněných a vzácných druhů. Někteří ze živočichů jsou zařazeni i do Červené knihy ohrožených druhů. Ze savců zde žije např. plch velký, plch zahradní, celá řada netopýrů, z obojživelníků a plazů čolci a mloci. Na štěrkopískových náplavech řeky se dosud vyskytuje drobnokvět pobřežní (poslední naleziště v ČR, kriticky ohrožený druh). V kaňonu hnízdí mj. sokol stěhovavý, výr velký, moudivláček lužní a pisík obecný. Jak dopadnou snahy o zachování ojedinělé přírody versus plánovaná výstavba vodního stupně v Prostředním Žlebu, to se teprve uvidí.

Kaňon Labe je z turistického hlediska zatím méně navštěvovaným územím. Nejstarší vyhlídkou je uměle vytvořená skalní terasa Belvedér u Labské stráně. Přirozné vyhlídkové místo na kaňon, Labe, horolezce a mnohé další se nachází přímo na hranici rezervace. Tradiční záležitostí je zde horolezectví, existuje tu 1760 cest a jde o nejzatíženější oblast v rámci Labských pískovců. Na malém úseku z důvodů hrozby padání skal byl dán zákaz horolezectví od roku 1994, pak v roce 2010 spolu s vyhlášením národní přírodní rezervace začal platit celoplošný zákaz, ale po krátké době byla území povolena výjimka. Takže horolezecká činnost ano, ale s určitými omezeními, jako je zákaz používání magnesia, vklíněnců k jištění, popisování skal či rušení hnízdících ptáků.

Autor: Ervín Dostálek | pátek 9.6.2017 13:26 | karma článku: 0.00 | přečteno: 47x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.