Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo báječné k narození - 216:MANCHESTER je kromě jiného především městem perfektfotbalu

1. 09. 2017 7:27:54
MANCHESTER dřív město textilu a i dnes průmyslu, ale i město vynikajícího fotbalu - přece znáte velkokluby UNITED i CITY, sira Fergusona i současného trenéra Mourinha. První zastavení bylo na OLD TRAFFORD, "The Theatre of Dreams"

Eddieho výprava po absolvování krás západního Walesu, již anglického Chesteru a města "Brouků" Liverpoolu dorazila do sousedního velkoměsta Manchesteru. A jejich první cesta vedla na OLD TRAFFORD, tedy do chrámu fotbalu,na stadion velkoklubu Manchester United (nahoře na poštovní pohlednici). Nazývají jej "The Theatre of Dreams" - tedy divadlo snů, a mnohdy oprávněně.

Otevřeli jej v roce 1910 a hned se na něj nastěhoval tým Manchester United ze starého sportovního stánku Bank Street. Stadion má kapacitu 80 000 divákú, všichni jsou sedící (přesně

tedy 76 212) a aréna stojí na adrese Sir Matt Busby Way s rozměry hrací plochy 127 x 87 metrů. Za války byl stadion poškozený, po opravách jej zastřešili a přistavěli několik pater. Pro mistrovství světa, které se konalo v Anglii v roce 1966, jej předem šest let modernizovali. V devadesátých letech nejdříve dokončili všechna místa

na sezení, ale kapacita klesla na 40 tisíc. Došlo k dalším úpravám, přidání pater tribun, dnes má stadiín nejvyšší samonosnou střechu v Evropě. Bylo přidané muzeum, místnosti na trofeje, restaurace Red Cafe a dva pásy VIP lóží. Další přestavba přišla v roce 2000 a na konečných skoro osmdesát tisíc míst se rozrostl v letech 2006-7. V budoucnosti se plánuje docílit kapacity devadesáti tisíc míst pro sedící diváky.

Stadion ležící ve stretfordské čtvrti Old Trafford, je největším čistě fotbalovým stadionem v celém Spojeném království, třetím největším stadionem ve Spojeném království a jedenáctým největším stadionem v Evropě. Je vzdálen 800 metrů od kriketového hřiště Olf Trafford a stejnojmenné tramvajové zastávky. Přezdívku "The Theatre of Dreams obdržel od Bobbyho Charltona. Hostil řadu důležitých zápasů. Jmenovitě semifinále i finále FA Cupu, snad nejstarší fotbalové soutěže na světě, mezinárodní zápasy Anglické fotbalové reprezentace, několik zápasů Mistrovství světa ve fotbale 1966 a Mistrovství Evropy ve fotbale 1996, finále Ligy mistrů UEFA v roce 2003, dvě finále mistrovství světa v Rugby league a dále několik fotbalových zápasů při Letních olympijských hrách 2012.

Každá ze čtyř jeho tribun má svoje zvláštnosti i historii. The North Stand - SEVERNÍ sektor byl přestavěn a zvětšen na 25 000 míst. Je to obrovská trojpodlažní konstrukce s největší svého druhu střechou na světě a čtyřmi věžemi vyčnívajícími nad hřiště s cílem zastrašit a zneklidnit protivníka. The South Stand - JIŽNÍ HLAVNÍ část Old Trafford obsahuje mj. press box, čili prostor pro novináře a reportéry a je vybaven elektronickými panely u každého sedadla. Je zde také sektor pro manažery, ředitele klubu a jiné "velké ryby". Také restaurace a apartmány osobností klubu. Procházel tudy i tunel pro příchod hráčů, ale dnes od roku 1993 byl přesunut do rohu mezi jižním a západním sektorem.

The East Stand - VÝCHODNÍ sektor dříve známý jako Scoreboard kvůli velké tabuli, která byla později vyměněna za elektronickou a nyní už jsou dvě nové, moderní v rozích severní tribuny. Byla to poslední část stadionu, kde byla k dispozici místa na stání. Od r.1993 z bezpečnostních důvodů nahrazena místy pro sedící. Konstrukce zevnitř tribuny je skleněná, jako moderní kancelářské budovy a před ní stojí socha Sira Matta Busbyho, památné tabule a slavné hodiny, připomínající smutnou mnichovskou tragédii z 6. 2. 1958. Je zde i megastore.

The West Stand - ZÁPADNÍ TRIBUNA, jinak Stretford End byla v době, kdy ještě nebyla místa k sezení vlnícím se tělesem 20 000 danoušků, kteří patřili k nejhlučnějším v Anglii. Jsou zde také specielní místa pro rodiny s dětmi. Na rohu dole jsou šatny hráčů, tunel a místnost pro odpočinek. V horní části tribuny je pomník Denise Lawa přezdívaného "The King of The Stretford End".Stadion je od světa oddělen několikametrovou zdí, uvnitř jsou plakáty velkých hvězd United, celý objekt je sledován nepřetržitě kamerami a ochrankou. Vstup během běžného dne je možný pouze s průvodcem, prohlídka trvá až pět hodin.

Uvnitř tribun je také mnoho místností, mj. tiskový sekretariát, kde se konají konference po každém zápase, při nějakém výročí či významné události. Je zde také monitoring tribun a nad ním místnost, ze které se řídí výsledková tabule a odkud hovoří hlasatel. V západní tribuně je také odpočinková místnost, kde hráči tři hodiny předzápasem jedí a také v různou dobu relaxují. Před čtyřmi lety byla na počest bývalého manažera a trenéra Manchesteru United Sir Alexe Fergusona přemenována ulice Water Reach u slavného stadionu na Sir Alex Ferguson Way. Ta navazuje na další ulici Sir Matt Busby Way, nesoucí jméno po dalším ze slavných osobností klubu. Není se čemu divit. Ferguson vyhrál za 26 let s Manchesterem 13 titulů v Premier League, dvakrát Ligu Mistrů a další cenné trofeje. Ferguson je nejdéle sloužícím manažerem Manchesteru United. Kromě přejmenování ulice na ulici Alexe Fergusona byla také 23. listopadu 2012 odhalena před stadionem jeho bronzová socha.

Eddie s českou výpravou vyhlíželi stadion United už při jízdě Manchesterem. Pak se objevil. Před vchodem stojí pět let "mladá" socha Sira Fergusona, ještě žijící manažerské a trenérské legendy, pak vchod s několika strážci pořádku - ochrankou. Eddie i ostatní vstupují dovnitř, část skupiny si kupuje vstupenku na několikahodinovou

prohlídku stadionu OLD TRAFFORDD, ostatní si prohlížejí přilehlé vnitřní prostory a jdou do kavárny The Red ́s. Tam i v okolních chodbách jsou samé trofeje a fotografie. A uvnitř kavárny i židle se jmény hráčů a proti nim na obrazovce hovoří a dívá se (jako Mona Lisa v Louvre) přihlížejícím do očí, ať jsou na jakékoli straně, tenér Mourinho.

Parta, co šla na prohlídku stadionu navštěvuje jednotlivé tribuny, vstoupí i na plochu této "posvátné" arény i do posilovny, umýváren, trofejních místností aj. aj. Všichni jsou spokojeni. Stálo to za to.

Autor: Ervín Dostálek | pátek 1.9.2017 7:27 | karma článku: 0.00 | přečteno: 64x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.