Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo báječné k narození - 218: Do IRONBRIDGE - tam kde vznikl první železný most na světě

3. 09. 2017 8:13:36
Začalo to v Manchesteru, objevil se nádherný obchodní dům ze seriálu, co běžel v české TV - SELFRIDGES. Nejodvážnější českého architekta Kaplického je v Birminghamu, jede se tam! Ale nejdřív do IRONBRIDGE za světovým prvenstvím..

Putování české výpravy po nádherném Walesu a severní Anglii se stáčí už na východ. Vzadu za obzorem zůstaly Liverpool se svými Beatles, i Manchester se svým hvězdným fotbalem. V Manchesteru výprava objevuje typický obchodní dům původně před cca sto lety amerického podnikatele SELFRIDGES, který se stal objektem kultovního seriálu stejného jména, jež běžel v české televizi a přinášel životní peripetie řady lidí z počátku minulého století zasazené do

historických souvislostí. A jelikož součástí plánu výpravy podívat se na ten nejatraktivnější a pojetím nejodvážnější českého architekta Jana Kaplického (jehož "Chobotnice" v Praze, či "Rejnok" v Českých Budějovicích se věřme ještě někdy postaví), který stojí v Birminghamu - jede se tam! V Anglii končí na rozdíl od nás teprve před koncem července školní rok, studenti ve svých slavnostních uniformách opuštějí školní budovy, probíhají promoce různě starých absolventů vysokých škol v předepsaném oblečení, takže i o prázdninách (podle českých měřítek) je zde živo. Cestou do Birminghamu je ale na programu malá odbočka - do obce Ironbridge, což v překladu, jak známo, znamená Železný most - a opravdu o ten se tady jedná. Postavili ho tam totiž poprvé na světě. Významná událost. Jak to tedy tenkrát bylo?

Ironbridge Gorge v hrabství Shropshire v Anglii je hluboká rokle, vyhloubená (po Londýnem protékající Temži) druhou nejznámější, ale vůbec nejdelší řekou Anglie - řekou Severn. Své jméno obec odvozuje od železného mostu, prvního toho druhu na světě. Byl postaven v roce 1779 a spojoval průmyslové město Broseley s rozrůstajícím se průmyslovým centrem Coalbrookdale, jehož vysoké pece z roku 1708 připomínají objevení důležité suroviny pro zpracování železa, tedy koksu a vznik významné vysoké pece v tomto městě. Britský Ironbridge je znám po celém světě jako symbol průmyslové revoluce 18. století. Vykazuje všechny prvky pokroku, který přispěl k rychlému rozvoji této průmyslové lokality od dolů po železniční tratě.

Je to první litinový most na světě. Jeden z italských cestovatelů v roce 1787 napsal: "Když dorazíte do Coalbrookdale, je to jako, když člověk vstoupí do pekla. Sloupy hustého kouře stoupají z hlubin země, stroje vyfukují oblaka páry, z továrního komína slévárny se zvedá černý mrak. Uprostřed vší té temnoty jsem se dostal až na břeh Severnu, který klidně protéká mezi dvěma vysokými kopci a ocitl jsem se před mostem, jenž byl celý ze železa. Kolem se snášela noc a pohled připomínal otevřenou bránu, vedoucí do světa záhad a tajemství."

Oblast kolem a v údolí řeky Severn, dlouhé skoro půl čtyř stovky kilometrů, která je v Británii nejdelší a protéká středem Anglie, měla obrovské zásoby uhlí a železné rudy. Původně se ruda tavila za pomoci dřevěného uhlí, ale jeden z kvakerů a majitel železárny přišel na způsob zkvalitnění železa a zároveň snížení nákladů tavením za pomoci koksu a nápad si nechal patentovat. Celá oblast Coalbrookdale se změnila jako švihnutím proutku na jednu z nejprůmyslovějších oblastí na zemi. Řeka Severn se stala nejfrekventovanější řekou Evropy, co se týče říční dopravy a podél ní vznikla řada továren na strojní zařízení. Začal boom železářského průmyslu, přicházeli sem odevšad dělníci i inženýři. Johnem Wilkinsonem byla postavena první loď s kovovým trupem, byly odlévány válce pro parou poháněné motory Jamese Watta. Vznikala nová města a vesnice. Vzdálené břehy řeky Severn a zvlášť hluboké údolí mezi nimi - dnes Ironbridge Gorge ale bránily dalšímu rozvoji.

Až architekt Thomas Pritchard navrhl výstavbu mostu, jež by umožnil přístup k továrnám na obou březích i při rozvodnění se mohutné řeky. Od krále Jiřího III. získal svolení postavit ke svým železárnám most. A samozřejmě využil litiny z Coalbrookdaleských železáren. A tak v roce 1779 byl Železný most dokončen coby první podobný most na světě! Působivá konstrukce vyvolala zájem v celém světě a Abraham Darby III., vnuk vynálezce litiny, byl zaplaven zakázkami od Walesu po východní Asii. Most sice měl ještě nějaké konstrukční problémy, i když jako jediný přečkal záplavy řeky Severn v roce 1795. Byly odstraněny.

Pak se uvažovalo i o jeho zbourání. Roku 1934 byl pro vozidla uzavřen a v roce 1950 i pro chodce. V roce 1967 vznikla naštěstí ale Ironbridge Gorge Trust, nadace, která měla cíl zachránit významné historické dědictví průmyslové revoluce. Most prošel rekonstrukcí, dnes plní svůj účel a obdivují jej turisté. Od roku 1986 je celé údolí Ironbridge Gorge i s Železným mostem zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Eddie s celou českou výpravou dorazili do vesničky Ironbridge, prošli se po mostě a vyfotografovali si jej, navštívili i malé muzeum, které je na druhé straně údolí a získali v něm řadu poznatků, které nikdy předtím neznali a neslyšeli. Navštívili i prodejnu suvenýrů týkajících se této významné památky v obci. V Ironbridge se, jak se říká, "netrhnou dveře", jedna výprava přijíždí za druhou. A jsou zde návštěvníci všech věkových kategorií. Rozhodně stálo za to odbočit z hlavního směru do Birminghamu a podívat se sem.

Autor: Ervín Dostálek | neděle 3.9.2017 8:13 | karma článku: 6.45 | přečteno: 90x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.