Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo báječné k narození - 220: Životem kypící milionové centrum West Midlands BIRMINGHAM

5. 09. 2017 7:47:55
Kupodivu v Británii je jen jediné mnohamilionové město a to je Londýn. Druhým v pořadí je Birmingham s jedním milionem a stem tisíc lidí. Sem směřovala výprava z Čech. Viděla tu kromě Kaplického Selfridges třeba Železného muže aj.

Do Birminghamu se přijel Eddie i celá výprava podívat cestou z Walesu, Liverpoolu a Manchesteru při

návratu do Londýna a domů na Jana Kaplického futuristickou stavbu obchodního centra Selfridge ́s, o níž bylo psáno minule. Ale nevynechali ani zajímavé hospodářské centrum střední Anglie, metropoli

West Midlands vcelku. A viděli živoucí město, jak s historickými krásnými budovami, tak moderní velkoměsto s řadou moderních staveb i rozmístěnými skulpturami a sochami např. barevných zvířátek pro obveselení především mladých obyvatel města i turistů.

Birmingham se v současnosti řadí do skupiny nejvíce navštěvovaných měst Spojeného království. Tvář metropole regionu, druhého největšího britského města se v posledních několika desítek let výrazně změnila. Dřívě šedivé průmyslové město, které získalo vážnost jako hnací síla průmyslové revoluce ve Velké Británii, kdy dostalo pojmenování jako "továrny světa či "města tisíce řemesel", rozkvetlo v rozmanitou regionální metropoli plnou moderních staveb kloubících se s historickými budovami a změnilo se v město s obyvateli ze všech koutů zeměkoule.

Jsou zde muzea s obrazy z několika století, řada sakrálních skladeb různých náboženství - křesťanských církví, tedy anglikánské, římskokatolické i pravoslavné, muslimská Birmingham Central Mosque, ale i církevbní stavby sikhů, židů, hinduistů i budhistů. Je zde budova knihovny na Centenary Square, koncertní síň Birmingham Town Hall, sídlo městské rady. Výprava z Čech prošla pěší zónou čtvrti Bull Ring, která byla centrem obchodníků již ve středověku, jejíž dominantu tvoří dnes centrum Bull Ring s nepřehlédnutelnou budovou

obchodního domu Selfridges, postavená na základě plánů studia Future System ́s původem českého architekta Jana Kaplického, který odešel z Česka do Velké Británie. V tomto centru města to, jak se říká, pulsuje, žije. Jsou zde pouliční hudebníci i tanečníci, množství nakupujících i turistů z různých částí světa, ale třeba i muslimský stánek odsuzující terorismus (malé foto dole). Snad opravdu.

Zajímavou stavbou je také katedrála, radnice, Železný muž a další zajímavosti. Fotbal, tedy přesněji jeho Premier League zde na supermoderním stadionu hraje nejúspěšnější birminghamský fotbalový klub Aston Villa F.C. Birmingham vlivem polohy ve středu Anglie je hlavním dopravním uzlem silniční, železniční i vodní dopravy. Někdy se uvádí, že město má větší síť kanálů než Benátky, jsou jich prý čtyřicet jeden km, ale jsou jiné, možná i mělčí. A má i významné letiště. Z kulturního hlediska, konkrétně týkající se hudby, je mimo jiné město údajně kolébkou heavy metalu a vznikla zde řada významných hudebních skupin, např. Black Sabath. Ze spisovatelů, kromě jiných, jsou s městem spojeni např. Arthur Conan Doyle nebo J. R. R. Tolkien. Ve městě sídlí mnoho škol, z těch vysokých např. tři univerzity, ve městě z řady objevitelů pracovaly některé významné osobnosti např. technik a vynálezce spojený s parním strojem - James Watt. Rozhodně stálo za to, do Birminghamu, druhého největšího anglického města nejen kvůli modernímu centru obchodu s obchodním domem Selfridge, ale pro celkovou atmosféru a řadu památek, zavítat. Jak se zde kloubí moderní stavby s historickými budovami a jak centrum kypí životem, bylo zajímavé poznat.

Autor: Ervín Dostálek | úterý 5.9.2017 7:47 | karma článku: 2.88 | přečteno: 95x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky liší



Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.