Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z divoké přírody Wester Ross do subtropických zahrad Inverewe a odplout na mýtické Orkneje

9. 09. 2017 9:52:39
K Skotsku, které i samo, tedy to pevninské je nádherné, plné divoké přírody, patří i ostrovy, které k němu na severu přináleží. Jsou to souostroví Orkneje a Shetlandy. Na první z nich jsme se podívali. Už cesta tam byla zajímavá..

Obraz Skotska coby země mužů v sukních, nadměrné šetrnosti, dudáků a whisky stále ještě v myslích lidí přetrvává. Je to ale také země nádherné divoké přírody, nekonečných hor, rozsáhlých vřesovišť, starých hradů, památných míst, kde se odehrávaly nesmiřitelné boje a historických měst a v poslední době už i institucionální chuti po samostatnosti. Ke Skotsku patří také tajuplný ostrov Skye (kde se podle pověstí může stát vůbec leccos) a ze severu Skotska se dá lodí dostat i na souostroví Orkneje, jejichž památky jsou starší než egyptské pyramidy.

Naše výprava má za sebou jezero Loch Ness, výstup na nejvyšší horu Velké Británie Ben Newis, průjezd jižní částí Skotské vysočiny (Highlands) a Kaledonský průplav i nejznámější skotský hrad hrad (z filmu Highlander) Eilean Donan Castle a čerstvě tajemný ostrov Skye, opředený bájemi o čarodějnicích a kouzlech, kterým, když padne trochu mlha a zvedne se vítr, začíná jim člověk trochu i věřit. Skye je největší a nejsevernější ostrov Vnitřních Hebrid, který je od Skotska oddělen úzkým průlivem. Dostali jsme se naň po moderním mostu v místě zvaném Kyle of Lochalsh (stejně jako hrad znázorněné na pohlednicích) a v něm na jeho snad v Británii nejmalebnější pohoří Cuillins. V gaelštině jeho název znamená "Okřídlený ostrov" a pro počasí, které na něm téměř stále vládne, také "Ostrov mlhy".

Pokračujeme dále na severozápad Skotska s cílem přeplout na ostrovy Orkneje. Ale to je ještě daleko. Teď se nacházíme v oblasti Wester Ross (ve skotské gaelštině Taobh Siar Rois). (Viz přední strana prospektu.) Je to přírodní rezervace, ale zároveň také populární vyhlídková turistická destinace. Působivé výhledy z řady hor, hluboké rokle, řídce obydlená oblast,

množství dravé zvěře a hlavně ptáků - dravců. Je to místo pro řadu dobrodružství. A toho jsme využili. Následuje zastávka v Inverewe Garden, které patří mezi deset nejvýznamnějších botanických zahrad Skotska. Zahrady leží na 58° severní šířky, tedy zeměpisně na mapě dost vysoko - výš než Česká republika a vlivem Golfského proudu, který v této části severního Skotska ovlivňuje podnebí, zde rostou i palmy a další subtropické rostlinstvo, údajně je zde celkem na 2500 druhů rostlin.

Pokračujeme do největšího města této části ne zrovna moc osídleného Skotska - do Ullapoolu (viz pohlednice výše). Má jen přibližně 1300 obyvatel, ale navzdory své malé velikosti,je to největší osada v širém okolí. Leží u zálivu Loch Broom a to mu předurčilo přístavní a rybářský charakter. Má i svou rozhlasovou stanici a je střediskem místní kultury, umění a turistiky. Navštěvujeme místní pub, dříve by se řeklo krčmu, dnes ale moderní restauraci. A máme zde zrovna šanci sledovat na velkoplošné obrazovce utkání skotského fotbalového giganta Glasgow Rangers. Trochu máme problém s výběrem piva - to víte z dvacetipěti druhů piv se pípa jen těžko vybírá, až nám jakási rusovláska nabídne ochutnat to její, a tak nakonec to McIntosh, či jak se ten chutný mok jmenuje, vyhrává.

Na ucpané silnici (traffic jam) stádem ovcí musíme počkat a po přenocování v kempu Thurso najíždíme do přístavu Scrabter. Je to nejsevernější město skotské pevniny a i domov pro nejsevernější nádraží v zemi. A nakonec i nejdůležitější skotský přístav rybolovu. Již v roce 900 zde přistáli Vikingové a používali jej jako svou

základnu přísunu potravy, tedy ryb i pro své další výboje. Z dávných dob tu mnoho nezůstalo - jen kostel svatého Petra s problémy se střechou, založený v roce 1220. V roce 1850 byl Scrabter nejdůležitějším přístavem Skotska. Najíždíme do přístavu a se Scottish Ferries odpouváme na Orkneje. Trajekt tam jezdí většinou třikrát denně. Povívá vítr, je mlhavo, ale Orkneje se blíží.

Orkneje tušíme v mlhách před námi. A pomalu z nich zázračně vystupují. Co vše tam uvidíme?

Autor: Ervín Dostálek | sobota 9.9.2017 9:52 | karma článku: 0.00 | přečteno: 58x

Další články blogera

Ervín Dostálek

Alternativní královna krásy a ještě nedávno charismatický sportovní mág, kterého vynechali

Kdo se nehlásí dnes k Me Too jakoby neexistoval. Co to je vlastně alternativní způsob života ? Bývalá miliardářova "étericky založená kráska" proslulá bojem proti nošení kožešin neposílá svoje děti do školy a fotí se nahá v lese..

15.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Ervín Dostálek

Co říkáte "hraběcím radám" zpoza oceánů ze zahraničí? Odmrštěme malost,nechme zdravý rozum

0,3, či kolik přes 5%, dostal Kalousek jen zásluhou hlasů, pokud se nemýlím, zpoza oceánů z Austrálie či Kanady, Čechů tam žijících a právoplatně volících, bez nichž by byl zcela vyautován, sleduji i kritiku současného dění u nás.

14.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 914 | Diskuse

Ervín Dostálek

Soupeři neuhnul, vždy čelem a natvrdo,druhý v devadesáti školí s raketou mlaďochy na kurtu

Jediným způsobem jak dosáhnout vysokého věku, je podle známého moudra, zestárnout. Ale stáří, to je poměrně relativní pojem, ne? Jó, když tehdy tekla rakije a jižní víno proudem a stoly se prohýbaly pod upečenými berany a ovcemi..

13.11.2017 v 11:02 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Ervín Dostálek

Dneska skromně: To určitě nevíte, kdo byla teta Mařka a je vám to stejně určitě jedno...

Vzala jednoleté dítě do náruče a běžela s ním někde mezi Lety a Dobřichovicemi pod les, když na vlak Praha - Beroun, pro ně německý (bylo to přece v protektorátu Böhmen und Mähren), zaútočili v pětačtyřicátém američtí "kotláři"...

12.11.2017 v 14:09 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 230 | Diskuse

Martin Houška

Na hlavní silnici 1/15 z Liběšic na Litoměřice nepůjdou závory !

Dne 20.11. v 08:00 začíná přestavba vnitřní elektronické technologie na železničním přejezdu na hlavní silnici 1 / 15 ležícím mezi obcemi Horní Řepčice a Liběšice. Železniční provoz nebude přerušen.

19.11.2017 v 19:32 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl druhý

V prvním díle této dvojdílné reportáže jsem s mým kamarádem zkoumal dopravní zajímavosti Katovic. Na závěr jsme se přesunuli polským Pendolinem do Varšavy. V tomto dílu tedy prozkoumáme Varšavu a také se proletíme letadlem ...

17.11.2017 v 13:10 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 10.53 Průměrná čtenost 180

Viz výše v části Představte se nám - nevím v čem se tyto dvě rubriky lišíNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.